Иришоа

Координати: 43°17′05″N 8°03′28″W / 43.2847222322° СГШ; 8.05777778778° ЗГД / 43.2847222322; -8.05777778778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Иришоа
Амблем на Иришоа
Амблем
Прекар(и): Иришоа
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Површина
 • Вкупна68,52 км2 (2,646 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно1.619
 • Густина23,63/км2 (6,120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Иришоа (галисиски: Irixoa) или Ирихоа (шпански: Irijoa) — општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]


43°17′05″N 8°03′28″W / 43.2847222322° СГШ; 8.05777778778° ЗГД / 43.2847222322; -8.05777778778