Нарон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нарон
Narón
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Знаме на Нарон NarónАмблем на Нарон Narón
Амблем
Прекар(и): Terra de Trasancos
Местоположба во рамките на Галисија
Местоположба во рамките на Галисија
Парохии13
Население (2005)(INE)
 • Вкупно34.404
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.naronconcello.org/

Нарон (галисиски: Narónопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 66,91 км2, население од 34.404 жители (2004) и густина од 563,62 жит./км2.