Бетансос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бетансос
Општина
Црквата Свети Франциск
Црквата Свети Франциск
Грб на Бетансос
Situacion Betanzos.PNG
Бетансос is located in Шпанија
Бетансос
Бетансос
Локација во Шпанија
Координати: 43°17′N 8°13′W / 43.283° СГШ; 8.217° ЗГД / 43.283; -8.217Координати: 43°17′N 8°13′W / 43.283° СГШ; 8.217° ЗГД / 43.283; -8.217
Земја Шпанија
Автономни покраиниГалиција
ПокраинаЛа Коруња
ОкругБетансос
Основан1219
Управа
 • АлкалдеРамон Гарсија (PSOE)
Површина
 • Вкупна24,19 км2 (934 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003600000036 м
Население (2008)
 • Вкупно13.522
ДемонимBrigantino, na
Betanceiro, ra; garelo/a
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Поштенски број15300
Мреж. местоМатична страница

Бетансосопштина во покраината Ла Коруња на автономната заедница Галиција, Шпанија.