Порто до Сон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Порто до Сон
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
Амблем на Порто до Сон
Амблем
Прекар(и): о Сон
Положбата на Порто до Сон во Галисија
Положбата на Порто до Сон во Галисија
Површина
 • Вкупна95,18 км2 (3,675 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно10.039 (INE)
 • Густина105,47/км2 (27,320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.portodoson.gal/

Порто до Сонопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 95.18 жит./км2, население од 10,039 жители (2004) и густина од 105.47 жит./км2.