Падрон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Падрон
Општина
Амблем на Падрон
Амблем
Локација на Падрон во Галиција
Локација на Падрон во Галиција
CountryШпанија
Автономна покраинаГалиција
провинцијаПровинцијата Ла Коруња
КомаркаО Сар
Parroquia
Управа
 • ВидConcello
 • MayorCamilo Forján Seoane (PSdeG)
Површина
 • Вкупна48,37 км2 (1,868 ми2)
Население (2007)INE
 • Вкупно9.030
 • Густина186,69/км2 (48,350/ми2)
Часовен појасCET (GMT +1)
 • Лете (DST)CEST (GMT +2) (UTC)
Мреж. местоhttp://www.padron.gal/

Падрон е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 48.37 km² , и население од 9,070 жители (2004) и густина на население од 186.69 km².