Фрадес

Координати: 43°02′24″N 8°16′38″W / 43.04000001° СГШ; 8.27722223222° ЗГД / 43.04000001; -8.27722223222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрадес
Frades
Поглед кон мостот Понте Кареира
Поглед кон мостот Понте Кареира
Амблем на Фрадес Frades
Амблем
Прекар(и): Фрадес
Местоположба во рамките на Галисија.
Местоположба во рамките на Галисија.
Површина
 • Вкупна81,61 км2 (3,151 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.920
 • Густина35,78/км2 (9,270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)
Мреж. местоhttps://frades.gal/

Фрадес— општина во Шпанија, во покраината А Коруња во автономната заедница Галисија, Шпанија.

Поврзано[уреди | уреди извор]


43°02′24″N 8°16′38″W / 43.04000001° СГШ; 8.27722223222° ЗГД / 43.04000001; -8.27722223222