Амес

Координати: 42°54′N 8°38′W / 42.900° СГШ; 8.633° ЗГД / 42.900; -8.633
Од Википедија — слободната енциклопедија
Амес
Concello de Ames
Општинската зграда
Општинската зграда
Амблем на Амес Concello de Ames
Амблем
Положбата на Абегондо во Галисија
Положбата на Абегондо во Галисија
Парохии11
Управа
 • Градоначалник? (?)
Површина
 • Вкупна80,55 км2 (3,110 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно31,278[1]
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CET (UTC+2)

Амесопштина во покраината А Коруња од автономната заедница Галисија, Шпанија. Има површина од 80.55жит./км2 (31.1 mi²), население од 31,278 жители (2018 ) и густина од 258.72жит./км2 (670.10 /mi²).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

42°54′N 8°38′W / 42.900° СГШ; 8.633° ЗГД / 42.900; -8.633