Марко Асенсио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпанија Марко Асенсио
Asensio.jpg
Лични податоци
Полно име Марко Асенсио Вилемсен
Роден на 21 јануари 1996 (1996-01-21) (22 г.)
Роден во Палма, Шпанија
Висина 1.80 м (5 ст 11 ин)
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 20
Младинска кариера
Мајорка Мајорка
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013–2014 Мајорка Мајорка Б 14 (3)
2013–2014 Мајорка Мајорка 37 (4)
2014– Реал Мадрид Реал Мадрид 60 (10)
2014–2015Мајорка Мајорка 19 (3)
2015–2016Еспањол Еспањол 34 (4)
Репрезентација
2012 Шпанија Шпанија 16 2 (0)
2014–2015 Шпанија Шпанија 19 12 (8)
2015– Шпанија Шпанија 21 15 (7)
2016– Шпанија Шпанија 17 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 20
56, 17 May 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 June 2017

Марко Асенсио Вилемсен (роден на 21 јануари 1996 година) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Реал Мадрид и на шпанската репрезентација.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Роден на Палма де Мајорка на Балеарските острови од мајка холанѓанка и татко шпанец,[1] Асенсио се приклучил на Мајорка во 2006 година од ЦФ Платгес де Калвиа. Неговата мајка, Марија Вилемсен, починала од рак кога тој имал 15 години.[2]

Асенсио се борел со раст на недостатоци на коленатa за време на неговата младост, која се смирила кога станал тинејџер .[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Seguido desde hace meses por la élite europe“ (на es). 27 август 2014. http://www.diariodemallorca.es/rcd-mallorca/2014/08/27/seguido-meses-elite-europea/957496.html#.WvF3Ai7wdPdgguL. посет. 1 декември 2014 г. 
  2. „Asensio no pudo contener las lágrimas al recordar a su madre“ (на es). OK Diario. 16 август 2016. https://okdiario.com/real-madrid/futbol/primer-equipo/2016/08/16/asensio-no-pudo-contener-lagrimas-recordar-madre-37274. посет. 16 август 2017 г. 
  3. „El grave problema que sufrió Marco Asensio en su infancia“ (на es). Don Balón Rosa. 10 мај 2017. http://donbalonrosa.defensacentral.com/el-grave-problema-que-sufrio-marco-asensio-en-su-infancia. посет. 16 август 2017 г.