ФК Мајорка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпанија Мајорка
Rcd mallorca.png
Целосно име Реал Клуб Депортиво Мајорка
Прекар(и) Barralets
Основан 1916
Стадион Иберостар
Палма де Мајорка, Шпанија
(Капацитет: 23.142)
Претседател Германија Уц Класен
Тренер Шпанија Фернандо Васкес
Лига Сегунда Дивизион
2014-15 Сегунда Дивизион, 16-ти
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

Реал Клуб Депортиво Мајорка скратено РКД Мајорка или ФК Мајорка е шпански фудбалски клуб од Палма де Мајорка. Моментално се натпреварува во Сегунда Дивизион, втората лига по ранг во Шпанија. Клубот е основан во 1916 година.