Прејди на содржината

Начо Монреал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Начо Монреал
Лични информации
Целосно име Игнацио Начо Монреал
Датум на раѓање 26 февруари 1986(1986-02-26)(38 г.)
Место на раѓање Памплона,  Шпанија
Висина 1,79 м[1]
Положба одбранбен играч
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Арсенал
Број 18
Младинска кариера
Памплона
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
2005–2006 Осасуна Б 36 (3)
2006–2011 Осасуна 127 (3)
2011–2013 ФК Малага 45 (1)
2013– ФК Арсенал 168 (7)
Меѓународна кариера
2004–2005 Spain U19 4 (0)
2007–2009 Spain U21 9 (0)
2009– Spain 22 (1)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови, точно согласно 29 September 2018
‡ Репрезентативни настапи и голови, точно согласно 3 June 2018
Начо Монреал

Игнасио „Начо” Монреал Ерасо (Памплона, 26 февруари 1986) — професионален шпански фудбалер кој игра во одбрана на позицијата лев бек и центархалф. Играч е од лондонски ФК Арсенал и репрезентативец Шпанија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Монреал ја започнал фудбалската кариера играјќи во екипата Осасуна во родната Памплона, за која играл и во младите возрасни категории. За првиот тим Осасуна дебитирал во првентство на утакмица против екипата ФК Валенсија одиграна на 22 октомври 2006 година, а во текот на првата сениорска сезона одиграл на 10 првенствени и уште 6 утакмици во европски натпреварувања. Во наредните 4 сезони Начо станал стандарден играч на екипата од Памплона.

По истекот на договорот со Осасуна, во јуни 2011 потпишал петогодишен договор со екипата Малага, вреден е околу 6 милиони евра. Благодарение на одличните партии во дресот на екипата Малага привлекол внимание од мојќните клубови, а во зимскиот преоден рок 2013, после цела една и пол сезона во Малага, преминал во редовите на лондонски Арсенал со кој потпишал повеќегодишни договор вреден околу 10 милиони евра. Два дена подоцна дебитирал за лондонски тим во премиер лига победил над ФК Стоук Сити. Први гол за „Топџиите” постигнал на 16 март против Свонзи.

Во јануари 2016 го продолжил договорот со клубот на уште три сезони.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Монреал играл за младата репрезентација на Шпанија европско првенство 2009 каде одиграл сите три утакмици во групни фази.

Селектор на Хулен Лопетеги го вметнал на списокот репрезентативци на Шпанија за Светско првенство 2018 во Русија, но не одиграл ни една од четирите утакмици на шпанскиот тим на првенството.

Успеси и признание[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Player profile: Nacho Monreal“. Premier League. Посетено на 16 February 2017.