Фернандо Јеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фернандо Јеро
Fernando Hierro in Spain-Iran press conference 2018-06-19.jpg
Јеро во 2018 година
Лични податоци
Полно име Фернандо Руиз Јеро
Роден на 23 март 1968 (1968-03-23) (52 г.)
Роден во Велез-Малага, Шпанија
Висина 1.88 m
Позиција Одбрана / дефанзивен среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Шпанија (селектор)
Младинска кариера
1980–1984 Велез-Малага
1984 Малага
1985–1987 Велез-Малага
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1987–1989 Ваљадолид 58 (3)
1989–2003 Реал Мадрид 439 (102)
2003–2004 АЛ Рајан 19 (3)
2004–2005 Болтон 29 (1)
Вкупно 545 (109)
Репрезентација
1989–1990 Шпанија под 21 5 (2)
1989–2002 Шпанија 89 (29)
Раководител на екипите
2014–2015 Реал Мадрид (асистент)
2016–2017 Овиедо
2018– Шпанија
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).
Фернандо Јеро

Фернандо Јеро (шпански: Fernando Ruiz Hierro), Велез Малага, 23 март 1968) — поранешен шпански фудбалер , кој поминал најголем дел од својата кариера во Реал Мадрид.

Кариера[уреди | уреди извор]

Јеро својата клубска кариера ја започнал во локалниот фудбалски клуб Велез Малага. Одтука во 1984преминал во ФК Малага, каде бил одценет како неталентиран, потоа се вратил во глубот каде што дебитирал. Неговото деби во сениорски професионален клуб ја започнал во Реал Ваљадолид. После две изгиграни сезони, преминал во Реал Мадрид.

Во првата сезона во дресот на кралскиот клуб, постигнал седум погодоци на 37 натпревари. Со годни сочинувал тандем со неговиот соиграч Мануел Санчиз од кого и ја наследил капитенската трака кого тој заминал во пензија. Единствениот хет-трик во кариерата го постигнал 24 март 2002 против Сарагоса. Во текот на преодниот рок во 2003 го напуштил клуб после истекувањето на договорот. Одлучил кариерата да ја продолжи во Катарскиот Ал Рајан.

По само една сезона, се вратил во Европа. На местото на поранешниот тимски колега Стив Макманаман потпишал договор со Болтон Вондерс. Единствената цел на првенството била поразена од Норик Сити (2-3) декември 2004. И покрај фактот што тренерот Сем О`Дери и навивачите го притискале да остане во клубот, Јеро на 10 мај 2005 објавил дека е исклучен од активната фудбалска игра.

Во позиција на директор за спорт на Малага бил назначен во јули 2011 година.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Џеро одиграл 89 натпревари во кои постигнал 29 гола во шпанскиот национален фудбалски тим. Бројот на голови постигнати за репрезентацијата е на трето место зад [Дејвид Вила Дејвид Дејвис] и Раул Гонзалес . На листата на играчи според бројот на настапи за шпанската репрезентација, тој е на шесто место.

Тој дебитирал на 20 септември 1989 година во победата на својот национален тим на полскиот национален фудбалски тим (1-0) во пријателска игра играна во Коруња. Го постигнал својот прв гол 19 декември 1990 во натпреварот против Албанија (9-0). Тој бил дел од националниот тим за четири светски првенства во фудбал во Светското првенство и два Европски шампионати за Европско фудбалско првенство.

Реал Мадрид[уреди | уреди извор]

Ал Рајан[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]