Андрес Инјеста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шпанија Андрес Инјеста
Andrés Iniesta Euro 2012 vs France 02.jpg
Лични податоци
Полно име Андрес Инјеста Лухан
Роден на 11 мај 1984 (1984-05-11) (38 г.)
Роден во Албасете, Шпанија
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона Барселона
Број 8
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002- Барселона Барселона 123 (13)
Репрезентација
2006- Шпанија Шпанија
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Андрес Инјеста Лухан (шпански изговор: [anˈdɾes iˈnjesta luˈxan] ; роден на 11 мај 1984во местото Фуентеалбилја во Шпанија) — шпански фудбалер, играч од средниот ред на Барселона и на Шпанската репрезентација.

Успеси[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Европско првенство 2012 Тим на Првенството
  2. „Инјеста ја доби наградата „Златно стапало“, Вест, година XV, број 4297, среда, 15 октомври 2014, стр. 42.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]