Серхио Бускетс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Серхио Бускетс
Бускетс играјќи за Барселона во 2015 година на Уефа Супер Куп
Лични податоци
Полно име Серхио Бускетс Бургос[1]
Роден на 16 јули 1988(1988-07-16)(35 г.)[2]
Роден во Сабадел, Шпанија
Висина &100000000000001890000001,89 м[2]
Позиција одбранбен играч
Клупски податоци
Сегашен клуб Интер Мајами
Број 5
Младинска кариера
1995–1996 Бадиа
1996–1999 Барбера Андалуциа
1999–2003 Леида
2003–2005 Јабак Тераса
2005–2007 Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2008 Барселона Б 25 (2)
2008–2023 Барселона 481 (1)
2023- Интер Мајами 3 (0)
Репрезентација
2008–2009 Шпанија 21 3 (1)
2009– Шпанија 116 (2)
2008– Каталонија 8 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Серхио Бускетс Бургос (каталонски изговор: [busˈkɛts], шпански изговор: [ˈserxjo βusˈkets]; роден на 16 јули 1988 година) — шпански професионален фудбалер кој игра како одбранбен играч во средниот ред за Интер Мајами и репрезентацијата на Шпанија.

Тој пристигнал во првиот тим на Барселона во јули 2008 година, и направил име и голем успех за релативно краток временски период. Со неговите добри игри, тој многу брзо бил повикан во дресот на репрезентацијата на Шпанија за речиси помалку од една година по неговото клупско деби.

Бускетс и помогнал на Шпанија да го освои Светското Првенство 2010 година и Еуро 2012. Тој исто така ја претставувал својата нација на Светското Првенство 2014 година и Евро 2016 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of players“ (PDF). FIFA.com. 4 June 2010. стр. 29. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-16. Посетено на 13 September 2013.
  2. 2,0 2,1 „Sergio Busquets“. FC Barcelona. Посетено на 8 May 2017.