Андер Ерера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андер Ерера
Ander Herrera MUFC 2014.jpg
Лични податоци
Роден на 14 август 1989 (1989-08-14) (30 г.)
Роден во Билбао, Шпанија
Држава  Шпанија
Висина &100000000000001810000001,81 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Број 21
Агент Артуро Каналес
Младинска кариера
Реал Сарагоса Реал Сарагоса
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008-2011 Реал Сарагоса Реал Сарагоса 82 (6)
2011-2014 Атлетик Билбао Атлетик Билбао 94 (7)
2014- Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед 125 (12)
Репрезентација
2009 Шпанија Шпанија 20 10 (3)
2009-2011 Шпанија Шпанија 21 15 (4)
2012 Шпанија Шпанија 23 5 (0)
2016- Шпанија Шпанија 2 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21
05, 17 May 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 21:56, 28 March 2017 (UTC)

Андер Ерера Агуера (роден на 14 август 1989 во Билбао) е шпански фудбалер, играч од средниот ред на Манчестер Јунајтед.

Тој ја започнал својата кариера во Реал Сарагоса, пред да се пресели во Атлетик Билбао во 2011 година, каде што одиграл три одлични сезони, а потоа направил трансфер во премиерлигашот Манчестер Јунајтед за 36 милиони евра во 2014 година. Бил прогласен за играч на годината на клубот во сезоната 2016-2017 година.

Тој има освоено неколку трофеи со младите категории на фудбалската репрезентација на Шпанија под 20 и под 21 година, но исто така ја преставувал својата земја и на Летни олимписки игри - ЛОИ 2012 во Лондон. Тој го направил своето деби за сениорскиот тим на Шпанија во ноември 2016 година.