Начо (фудбалер 1990)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Слика од Начо

Хозе Игнасио Фернандес Иглесијас (18 јануари 1990 година), попознат како Начо, е шпански професионален фудбалер кој игра за Реал Мадрид главно како централен дефанзивец, но исто така и како десен или лев бек.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Мадрид, Начо пристигнал во младинскиот систем на Реал Мадрид на возраст од 11 години. Тој го направи своето деби во 2008-09, играјќи две натпревари со резервите во Сегунда Дивизион Б, а потоа се појавуваше во уште две цели сезони на тоа ниво.

На 23 април 2011 година, Начо го направи своето деби на првиот тим и Ла Лига, почнувајќи како лев бек во победата од 6-3 против Валенсија и играјќи во целиот натпревар. Неговиот втор настап дојде следната недела, во 2-3 на домашен терен со загуба од Реал Сарагоса.[1]

Начо беше еден од младинските играчи избрани да го придружуваат првиот тим на своите летни пријателски натпревари во Северна Америка, пред почетокот на кампањата 2011-12. Тој дојде како замена во сите три натпревари, против ЛА Галакси, К.Д. Гвадалахара и Филаделфија унија.

На 2 септември 2012 година, менаџерот на главниот тим Жозе Мурињо објави дека Начо, заедно со Алваро Мората и Јесус, ќе бидат промовирани во првиот тим, но продолжуваат да играат со Кастиља. Тој стана официјален член на првиот тим од првиот тим на почетокот на 2013-14, добивајќи го дресот со број 18 по заминувањето на Раул Албиол.

На 3 јули 2014 година, Начо потпиша нов договор со Реал Мадрид до 2021 година. Тој го постигна својот прв официјален гол со главниот состав на 10 јануари следната година, затворајќи го натпреварот со победата од 3:0 против Еспањол.

Две минути по замената на повредениот Марсело во групната фаза на Лигата на шампионите против Париз Сен Жермен Ф.Ц. на 3 ноември 2015 година, Начо го постигна единствениот гол и го запечати напредокот на неговиот тим до последните-16 со својот прв гол во европскиот натпревар. Тој придонесе со пет настапи, бидејќи турнирот заврши со освојување.

На 11 февруари 2017 година, Начо го направи својот 100-тиот настап за Реал Мадрид во победата од 3-1 против Осасуна. Добивајќи од повредите и суспензиите на своите соиграчи, тој беше најкористениот играч на позицијата во средината, додека клубот го освои првото државно првенство за пет години, додаде четири натпревари во Лига на шампиони, повторно освоена од неговиот тим.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Zaragoza dent Real title dream[мртва врска]; ESPN Soccernet, 30 April 2011