Кепа Арисабалага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кепа Арисабалага
Арисабалага со репрезентацијата на Шпанија под 19 години
Лични податоци
Полно име Кепа Арисабалага Ревуелта
Роден на 3 октомври 1994(1994-10-03)(29 г.)
Роден во Ондароа, Шпанија
Висина &100000000000001890000001,89 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Челси
Број 1
Младинска кариера
2004–2012 Атлетик Билбао
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2011–2013 Баскониа 31 (0)
2012–2015 Атлетик Билбао 50 (0)
2015Понферадина (loan) 20 (0)
2015– Атлетик Билбао 39 (0)
2015–2016Реал Ваљадолид (позајмица) 39 (0)
2018– Челси 10 (0)
Репрезентација
2012 Шпанија под 18 2 (0)
2012 Шпанија под 19 6 (0)
2013–2017 Шпанија под 21 22 (0)
2017– Шпанија 2 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 February 2018
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 November 2017

Кепа Арисабалага Ревуелта ( шпански изговор: [ˈkepa ariθaβaˈlaɣa reˈβwelta]; роден на 3 октомври 1994 година), понекогаш е познат едноставно како Кепа,[1] е шпански професионален фудбалер кој настапува за Челси како голман.

Како играч основата ја стекнал во Атлетик Билбао, тој го одиграл својот прв професионален меч, на натпреварот помеѓу Понферадина и Реал Ваљадолид, во шпанската втора лига.

Аризабалага ја претставувал фудбалската репрезентација на Шпанија под 19 години на Европското Првенство до-19 години.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден е во Ондароа, Баскија, Арисабалага се приклучил во малдите категории на Атлетик Билбао поставување во 2004 година, на возраст од десет години. Тој го направил своето деби во 2011 година, во третата дивизија.

На 5 мај 2012, Арисабалага бил повикан во првиот тим на Атлетик Билбао во натпреварот за против Хетафе во Ла Лига,[2] но останал како неискористена замена во нерешениот натпервар на стадионот Сан Мамес.[3] Тој исто така бил повикан во пред-сезонските натпревари во јули, а на 23 септември, исто така, бил замена во натпреварот, против Малага.[4]

Арисабалага беше промовиран во резервите на тимот во јануари 2013 година, за да го покрие повредениот Џон Андер серантес.[5] Дебитирал за Б екипата на 16 февруари 2013, одржувајќи чист лист во победата од 1-0 над УД Логронес во Сегунда дивизија Б.[6] На 3 март тој бил испратен до крајот на победата од 3: 1 над СС. Емирби, како и неговиот колега Џон Гарсија ;[7] во април тој претрпел повреда на препоните, која го оддалечила од теренот до септември.[8]

Арисабалага редовно настапувал за Б тимот, а по неговото враќање, тој ја скршил десната рака во јануари 2014 година,[9] при што бил надвор од теренот еден месец. На 11 март, Хетафе поднел барање за негова позајмица, главно како замена за повредениот Мигел Анхел Моја,[10] , но тоа било одбиено еден ден подоцна.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kepa Arrizabalaga“ (шпански). Royal Spanish Football Federation. Посетено на 15 November 2017.
 2. „Athletic Club-Getafe: Line-ups“. Athletic Bilbao. 5 May 2012. Посетено на 11 December 2014.
 3. „Sin argumentos en la Catedral“ [No arguments at the Cathedral] (шпански). 5 May 2012. Посетено на 11 December 2014.
 4. „Europa les pesa“ [Europe weighs on them] (шпански). 23 September 2012. Посетено на 11 December 2014.
 5. „En Lezama apuestan fuerte por Kepa Arrizabalaga“ [Lezama bets high on Kepa Arrizabalaga] (шпански). El Desmarque. 9 January 2013. Посетено на 11 December 2014.
 6. „Bilbao Athletic 1–0 Unión Deportiva Logroñés“ (шпански). UD Logroñés. 16 February 2013. Архивирано од изворникот на 2013-02-20. Посетено на 11 December 2014.
 7. „El Bilbao Athletic amenaza el liderato del Alavés“ [Bilbao Athletic threaten Alavés' lead] (шпански). El Desmarque. 4 March 2013. Посетено на 29 November 2015.
 8. „Kepa Arrizabalaga reaparece casi seis meses después en el Bilbao Athletic“ [Kepa Arrizabalaga reappears after nearly six months in Bilbao Athletic] (шпански). El Desmarque. 29 September 2013. Посетено на 11 December 2014.
 9. „Kepa Arrizabalaga's injury“. Athletic Bilbao. 22 January 2014. Посетено на 11 December 2014.
 10. „El Getafe pide la cesión de Kepa Arrizabalaga“ [Getafe ask for Kepa Arrizabalaga's loan] (шпански). Aupa Athletic. 11 March 2014. Посетено на 11 December 2014.
 11. „El Athletic rechaza ceder hasta final de Liga al portero Kepa al Getafe“ [Athletic reject loaning goalkeeper Kepa to Getafe until the end of the League] (шпански). 12 March 2014. Архивирано од изворникот на 2015-01-14. Посетено на 11 December 2014.