Мигел Анхел Моја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мигел Анхел Моја Moyà
Miguel Ángel Moyà Rumbo.jpg
Моја изведува слободен удар за Гетафе во 2012
Лични податоци
Полно име Мигел Анхел Моја Румбо
Роден на 2 април 1984 (1984-04-02) (35 г.)
Роден во Бинисалем, Шпанија
Висина 1.88 м (6 ст 2 ин)[1]
Позиција Голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид
Број 1
Младинска кариера
Мајорка
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2004 Мајорка Б 58 (0)
2004–2009 Мајорка 99 (0)
2009–2012 Валенсија 12 (0)
2011–2012Гетафе (позајмица) 36 (0)
2012–2014 Гетафе 58 (0)
2014– Атлетико Мадрид 36 (0)
Репрезентација
2000–2001 Шпанија 16 7 (0)
2001 Шпанија 17 4 (0)
2001–2003 Шпанија 19 11 (0)
2003 Шпанија 20 4 (0)
2004–2006 Шпанија 21 12 (0)
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 24 April 2017.
† Учества (Голови).

Мигел Анхел Моја Румбо (шпански изговор: [miˈɣel ˈaŋxel moˈʝa]; роден на 2 април 1984 година) е шпански порфесионален фудбалер кој настапува за Атлетико Мадрид како голман. Тој одигра 290 натпревари во Ла Лига во текот на 12-те поминати сезони во дресот на Мајорка, Валенсија и Гетафе.

За младите селкеции на репрезентацијата на Шпанија, Моја одигра 38 натпревари на повеќе нивоа.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Мајорка[уреди | уреди извор]

Роден во Бинисалем, Мајорка, Моја го направи своето професионално деби во родниот град Мајорка на 29 август 2004 година во 0-1 поразот од Реал Мадрид, и во таа сезона, тој забележува 32 настапи во Ла Лига, тим кој во сезоната 2004-05 едвај избегна испаѓање.За две години, тој стана неприкосновен стартер.

Од 2007 до 2009 година, сепак, Моја силно се бореше со повредите, и се појавува само во тринаесет натпревари на Балеарските Острови вториот дел од сезоната 2009 година. [2]

Валенсија[уреди | уреди извор]

Доцна во јуни 2009 година, Моја се согласи да ја смени средината и да премине во Валенсија за 5 милиони евра.[3] На 5 август, во поразот со 0-2 против Манчестер Јунајтед, во предсезонските припреми, тој играше повеќе од 30 минути како централниот играч од средниот ред, бидејќи сите замени биле направени од страна на Унај Емери и на тој натпревар Моја се повреди; при резултат на семафорот од 0-1. .[4]

Моја го направи своето деби во натпреварот против Севиља во сезоната 2009–10 во Ла Лига, со победа од 2–0 на домашен терен,[5] но брзо после тоа, го изгуби своето место во тимот, од страна на ветеранот Цезар Санчез, поради својте грешки во одбраната..[6]

Гетафе[уреди | уреди извор]

На 15 јуни 2011 година, Моја се приклучи на Гетафе на заем, како дел од зделката со Даниел Парехо.[7] На крајот на сезоната 2011-12 во која тој пропушти само два натпревари за тимот од периферијата на Мадрид тој потпиша договор на неопределено време од четири години.[8]

Моја заработи повреда на коленото во март 2014 година за време на натпреварот против Еспањол,и го пропушти остатокот од сезоната 2013-14 во Ла Лига.[9]

Атлетико Мадрид[уреди | уреди извор]

На 4 јуни 2014 година, Моја потпиша тригодишен договор со Атлетико Мадрид,[10] за 3 милиони евра.[11] За време на неговата презентација следниот ден, тој рече: "Нема подобар момент од овој за да се дојде во Атлетико. Барањата е да се биде силен, но кога еден фудбалер е роден таков, тој сака да биде во клуб како што е Атлетико Мадрид, еден од најголемите тимови во Европа ".[12]

Моја го направи своето деби во првиот натпревар во 2014 година во Супер купот на Шпанија на 19 август, против Реал Мадрид, резултат беше 1-1.[13] Тој започна како стартер[14] до финалето во сезоната 2014-15 во Ла Лига, но, откако доживеа повреда на левото бедро во Лигата на Шампионите против Баер Леверкузен 04,[15] тој ја изгуби позицијата од Јан Облак.[16][17]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

За национлните селекции на Шпанија, Моја настапи на квалификациите УЕФА Европското првенство Под-21 во финалниот пораз од Италија.[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Moyá“, Atlético Madrid (посет. 22 мај 2016 г). (на Spanish)
 2. Moyà es operado por segunda vez (Moyà undergoes surgery for the second time); Info Balear, 11 February 2009 (in Spanish)
 3. Mestalla calls for Moyá and Saltor; UEFA.com, 1 July 2009
 4. El Valencia cae con el Manchester ¡con Moyá de mediocentro! (Valencia falls at Manchester with Moyá as central midfielder!); Marca, 5 August 2009 (in Spanish)
 5. Valencia 2–0 Sevilla FC; ESPN Soccernet, 30 August 2009
 6. ¿Qué portero debería jugar contra el Brujas, Moyà o César?“, Super Deporte, 17 февруари 2010 (посет. 8 април 2016 г).
 7. Comunicado oficial“, Valencia CF, 14 јуни 2011 (посет. 15 јуни 2011 г). (на Spanish)
 8. Moyá: "Estoy en Getafe muy feliz y por deseo personal" (Moyá: "I am very happy in Getafe and because i wanted"); Marca, 5 July 2012 (in Spanish)
 9. Moyá podría perderse lo que resta de temporada por una lesión de rodilla“, Mundo Deportivo, 5 март 2014 (посет. 12 јуни 2014 г). (на Spanish)
 10. Atletico to sign Miguel Moya“, ESPN FC, 4 јуни 2014 (посет. 6 јуни 2014 г).
 11. Transfer news: Atletico Madrid to sign goalkeeper Miguel Angel Moya from Getafe“, Sky Sports, 4 јуни 2014 (посет. 6 јуни 2014 г).
 12. Moyá: “Atlético is one of Europe's greatest teams”“, Atlético Madrid, 5 јуни 2014 (посет. 29 јули 2014 г).
 13. Spanish Super Copa: Real Madrid and Atletico draw 1–1 in first leg“, Sky Sports, 19 август 2014 (посет. 20 август 2014 г).
 14. Moyà: "Siendo portero de este equipo te das cuenta de que no tiene fisuras"“, Mundo Deportivo, 14 август 2014 (посет. 8 јануари 2016 г). (на Spanish)
 15. Moyá sufre una lesión en los isquiotibiales“, Europa Press, 17 март 2015 (посет. 8 јануари 2016 г). (на Spanish)
 16. La hora de Moyá“, Vavel, 30 ноември 2015 (посет. 8 јануари 2016 г). (на Spanish)
 17. Moya: "El gol cien de Torres llegará tarde o temprano"“, Diario AS, 17 декември 2015 (посет. 8 јануари 2016 г). (на Spanish)
 18. Moyà heroics keep Italy at bay; UEFA.com, 6 October 2006

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Шаблон:Atlético Madrid squad