Прејди на содржината

Кристијан Ериксен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристијан Ериксен
Ериксен на тренинг со Данска во 2014
Лични податоци
Полно име Кристијан Данеман Ериксен
Роден на 14 февруари 1992(1992-02-14)(32 г.)
Роден во Миделфарт, Данска
Држава Данска Данска
Висина &100000000000000018200001,82 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Брентфорд Брентфорд
Број 21
Младинска кариера
1995–2005 Миделфарт
2005–2008 Оденсе Оденсе
2008–2010 Јонг Ајакс Јонг Ајакс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010–2013 Ајакс Ајакс 113 (25)
2013–2020 Тотенхем Тотенхем 226 (51)
2020–2022 Интер Интер 43 (4)
2022- Брентфорд Брентфорд 6 (1)
Репрезентација
2007–2009 Данска Данска 17 27 (9)
2009 Данска Данска 18 5 (1)
2009–2010 Данска Данска 19 3 (1)
2011 Данска Данска 21 3 (1)
2010– Данска Данска 111 (38)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 14:50, 22 April 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 11 November 2016

Кристијан Данеман Ериксен (дански: Christian Dannemann Eriksen, роден на 14 февруари 1992 година) — дански фудбалер, играч од средниот ред на Брентфорд и на данската репрезентација.

Сметан за еден од најдобрите играчи во историјата на данскиот фудбал и еден од најдобрите играчи од средниот ред на својата генерација,[2][3] Ериксен се афирмирал во холандскиот клуб Ајакс, со кој освоил три последователни титули во холандското првенство (2010-2011, 2011-2012 и 2012-2013), еден Куп на Холандија (2009-2010) и еден Суперкуп (2013). Во 2013 година, тој се преселил во Тотенхем, со кој стигнал до финалето на Лигата на шампионите (2019). Од 2020 до 2021 година играл за Интер, со кого ја освоил Серија А (2020-2021) и стигнал до финалето на Лига Европа (2020).

Своето деби за Данска го имаше во март 2010 година, и набргу потоа како најмлад фудбалер настапил на Светското првенство 2010 во Јужна Африка.[4][5] Со својата репрезентацијата тој учествувал на две Светски (2010 и 2018) и две Европски првенства (2012 и 2020). Моментално го зазема петтото место во репрезентацијата по бројот на настапи и по бројот на постигнати голови со 111 настапи и 38 голови.

На индивидуален план, Ериксен пет патти бил добитник на наградата Дански фудбалер на годината (2013, 2014, 2015, 2017, 2018), што е рекорд со една повеќе од Бријан Лаудруп.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Холандија Ајакс[уреди | уреди извор]

2010-2011, 2011-2012, 2012-2013
2009-2010
2013

Италија Интер[уреди | уреди извор]

2020-2021

Индивидуални[уреди | уреди извор]

2010-2011
2013, 2014, 2015, 2017, 2018
Премиер лига 2017-2018

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Christian Eriksen Statistics“. Premier League. 8 July 2016. Архивирано од изворникот на 2017-03-20. Посетено на 2017-04-26.
  2. „The making of Christian Eriksen: from the start he was a 'wow' footballer“ (англиски). 15 јуни 2018.
  3. Maximilian Schmeckel; Niklas Konig. „Christian Eriksen: King of Denmark“ (англиски).
  4. „World Cup squads: The story of the stats | FIFA World Cup 2010 | STV Sport“. Sport.stv.tv. 2 June 2010. Архивирано од изворникот на 2011-10-07. Посетено на 2 June 2010.
  5. Berend Scholten (23 May 2011). „Eriksen: I've got a lot to learn“. Uefa.com. Архивирано од изворникот на 2013-09-21. Посетено на 22 January 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]