Хави Мартинез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хави Мартинез
Javier Martinez enhanced.jpg
Мартинез пред натпреварот за Шпанија 21 во 2012
Лични податоци
Полно име Хавиер Мартинез Агинага[1]
Роден на 2 септември 1988 (1988-09-02) (31 г.)
Роден во Естела, Шпанија
Висина 1.90 м (6 ст 3 ин)[2]
Позиција Дефанзивен играч за врска / Централен одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Баерн Минхен
Број 8
Младинска кариера
1993–1995 Берцео
1995–1997 Логроњес
1997–2000 Аренас
2000 Изара
2001–2005 Осасуна
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2005–2006 Осасуна Б 32 (3)
2006–2012 ФК Атлетик Билбао 201 (22)
2012– Баерн Минхен 85 (5)
Репрезентација
2005 Шпанија 17 5 (0)
2006–2007 Шпанија 19 5 (0)
2007–2011 Шпанија 21 24 (1)
2012 Шпанија 23 4 (1)
2010– Шпанија 18 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 18
20, 8 April 2017 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 00:00, 19 June 2014 (UTC)

Хавиер „Хави“ Мартинез Агинага (шпански изговор: [ˈxaβi marˈtineθ aɣiˈnaɣa]; роден во Естела, на 2 септември 1988 година) — шпански фудбалер кој игра за Баерн Минхен во германската Бундеслига, како дефанзивец или дефанзивен играч за врска. Во Билбао во тимот на Атлетик Билбао пристигнал во 2006 година пред својот 18-ти роденден, и бргу се наметнал како стартер.

Мартинез го освоил Светското првенство во фудбал во 2010 година и ЕУРО 2012 со репрезентацијата на Шпанија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Атлетик Билбао[уреди | уреди извор]

Мартинез е роден во Естела-Лизара, Навара. Првиот професионален договор го потпишал со Атлетик како 17-годишник за шест милиони евра во летото 2006 година.[3] Мартинез набргу станал незаменлив во својата прва сезона, каде што забележал значајни резултати. Сезоната ја завршил со 35 одиграни натпревари, на кои постигнал 3 голови.

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

На 29 август 2012 година, Баерн Минхен ја платил откупната клаузула од 40 милиони во неговиот договор, а Мартинез потпишал петогодишен договор со германскиот клуб. Тој така поставил рекорд во 50-годишната историја на Бундеслигата. Мартинез дебитирал на 2 септември - на својот 24-ти роденден - влегувајќи во 77-та минута како замена за Бастијан Швајнштајгер, на натпреварот против ФК Штутгарт. Тој го постигнал својот прв гол за новиот клуб против Хановер 96, на 24 ноември.

Трофеи и награди[уреди | уреди извор]

Атлетик Билбао[уреди | уреди извор]

Баерн Минхен[уреди | уреди извор]

Репрезентација на Шпанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of players“ (PDF). FIFA. 4 June 2010. стр. 29. конс. 13 September 2013. 
  2. „Javier Martínez“. FC Bayern Munich. конс. 20 September 2014. 
  3. Athletic spend big on starlet“, Sky Sports, 2. 7. 2006 (посет. 16. 2. 2010 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]