Каземиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каземиро
Касемиро со Реал Мадрид во 2015
Лични податоци
Полно име Карлос Енрике Касемиро
Роден на 23 февруари 1992.(1992-02-23)(31 г.)
Роден во Сао Хосе дос Кампос, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 14
Младинска кариера
2002–2010 Сао Пауло Сао Пауло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2013 Сао Пауло Сао Пауло 62 (6)
2013Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 15 (1)
2013-2014 Реал Мадрид Реал Мадрид 13 (0)
2014-2015Порто Порто 28 (3)
2015- Реал Мадрид Реал Мадрид 120 (13)
Репрезентација
2009 Бразил Бразил 17 3 (0)
2011 Бразил Бразил 20 15 (3)
2011- Бразил Бразил 35 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18 јули 2017
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 18 јули 2017

Карлос Енрике Хосе Франциско Венансио Каземиро (роден на 23 февруари 1992), познат како Каземиро, е бразилски фудбалер, играч од средниот ред на Реал Мадрид, и на бразилската репрезентација.

Тој ја започнал кариерата во Сао Паоло, каде што и се формирал како играч, постигнувајќи 11 голови на 112 официјални натпревари. Успешните настапи во бразилското првенство, го преселиле во шпанскиот гигант Реал Мадрид во 2013 година, но исто така, тој поминал една сезона на позајмица во Порто.

Неговата репрезентативна кариера започнала во 2011 година, а како дел од бразилската репрезентација бил во составот на Копа Америка во 2015, 2016 и 2019, како и за Светското првенство 2018.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]