Прејди на содржината

Винисиус Жуниор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Винисиус Жуниор
Винисиус Жуниор во 2021
Лични податоци
Полно име Винисиус Жозе Паиксао де Оливеира
Жуниор[1]
Роден на 12 јули 2000(2000-07-12)(23 г.)[2]
Роден во Сао Гонсало, Бразил[2]
Висина 1.76 m[3]
Позиција Крилен напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Реал Мадрид Реал Мадрид
Број 20
Младинска кариера
2005–2017 Фламенго Фламенго
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017–2018 Фламенго Фламенго 50 (11)
2018 Реал Мадрид Кастиља РМ Кастиља 5 (4)
2018– Реал Мадрид Реал Мадрид 135 (31)
Репрезентација
2015-2016 Бразил Бразил 15 10 (7)
2016-2017 Бразил Бразил 16 19 (17)
2018-2019 Бразил Бразил 19 4 (0)
Бразил Бразил 20 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 20:10, 20 May 2022 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 19:13, 25 May 2022 (UTC)

Винисиус Жозе Паиксао де Оливеира Жуниор Oliveira (роден на 12 Јули 2000), повеќе познат како Винисиус Жуниор или Вини Jр. (португалски изговор: [viˈnisjus ˈʒũɲoʁ]),[4] е бразилски професионален фудбалер кој игра како крило за шпанскиот клуб Реал Мадрид и за репрезентацијата на Бразил.

Роден во Сао Гонсало, Винисиус ја започнал својата професионална кариера во Фламенго, каде што го имал своето сениорско деби во 2017 година, на 16-годишна возраст. Неколку недели подоцна, Винисиус бил предмет на трансфер во клубот од Ла Лига Реал Мадрид, за кого потпишал за националниот рекорд за играч до 18 години, зделка од 191 милиони R$ (45 милиони евра), која станала делотворна по неговиот 18-ти роденден.[5]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Acta del Partido celebrado el 19 de mayo de 2019, en Madrid“ [Minutes of the Match held on 19 May 2019, in Madrid] (шпански). Royal Spanish Football Federation. Архивирано од изворникот на 2020-10-01. Посетено на 15 June 2019.
  2. 2,0 2,1 „Vini Jr“. Real Madrid. Посетено на 17 March 2021.
  3. „Vinicius Jr. – Real Madrid CF“. Real Madrid CF.
  4. Team, Forvo. „Vinícius Júnior pronunciation: How to pronounce Vinícius Júnior in Portuguese“. Forvo.com.
  5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име pressReal.