Давид Луис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил Давид Луис
David Luiz and Ahmed Musa (cropped).jpg
Лични податоци
Полно име Давид Луис Мореира Марино
Роден на 22 април 1987 (1987-04-22) (35 г.)
Роден во Диадема, Бразил
Висина 1.89 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Арсенал Арсенал
Број 23
Младинска кариера
1999–2001 Сао Пауло Сао Пауло
2001–2005 Предлошка:Fb team Vitoria
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006–2007 Предлошка:Fb team Vitoria 26 (1)
2007-2011 Бенфика Бенфика 82 (4)
2011–2014 Челси Челси 81 (6)
2014–2016 Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен 56 (3)
2016-2019 Челси Челси 79 (5)
2019- Арсенал Арсенал 42 (2)
Репрезентација
2007 Бразил Бразил 20 2 (0)
2010– Бразил Бразил 57 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 00
00, 14 May 2012 (UTC).

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22:00, 19 April 2012 (UTC)

Давид Луис Мореира Марино (роден 22 април 1987), попознат само како Давид Луис, е бразилски фудбалер, играч од одбраната на Арсенал и на бразилската репрезентација.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Португалија Бенфика[уреди | уреди извор]

Англија Челси[уреди | уреди извор]

Франција Париз Сен Жермен[уреди | уреди извор]

Бразил Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]