Фред (фудбалер 1983)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фред
Fred Silver Boot, Confederations Cup 2013.jpg
Лични податоци
Роден на 3 октомври 1983 (1983-10-03) (38 г.)
Роден во Теофило Отони, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Крузеиро Крузеиро
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2004 Америка Минеиро Америка Минеиро 26 (9)
2004-2005 Крузеиро Крузеиро 49 (29)
2005-2009 Олимпик Лион Олимпик Лион 88 (34)
2009-2016 Флуминенсе Флуминенсе 153 (91)
2009-2016 Атлетико Минеиро Атлетико Минеиро 57 (24)
2018- Крузеиро Крузеиро 6 (3)
Репрезентација
2005-2014 Бразил Бразил 39 (18)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Фредерико Чавес Гуедеш, подобро познат по неговиот прекар Фред (роден во Теофило Отони), е бразилски фудбалер, напаѓач на бразилскиот клуб Крузеиро.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Франција Олимпик Лион[уреди | уреди извор]

Бразил Флуминенсе[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Биографија“. Архивирано од изворникот на 2013-07-05. Посетено на 2013-08-20.