Луисао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бразил Луисао
Luisao061115.jpg
Лични податоци
Роден на 13 февруари 1981 (1981-02-13) (воз. 37 г.)
Роден во Ампаро, Бразил
Висина &100000000000001950000001,95 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Бенфика Бенфика
Број 3
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999 Жувентус Жувентус 18 (1)
2000-2003 Крузеиро Крузеиро 62 (7)
2003- Бенфика Бенфика 302 (25)
Репрезентација
2001- Бразил Бразил 44 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Андерсон Луис да Силва (роден на 13 февруари 1981 година), познат и како Луисао, е бразилски фудбалер, играч од одбраната на Бенфика и на бразилската репрезентација.

Поголемиот дел од својата кариера Луисао го поминал во Бенфика, за која тој одиграл повеќе од 490 официјални натпревари, и освоил 17 трофеи. Тој исто така е играчот со најдолг стаж како капитен во историјата на клубот.

За бразилската репрезентација настапил во 44 натпревари, и ја претставувал својата земја на две Светски првенства и три турнири на Копа Америка.

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Бразил Крузеиро[уреди | уреди извор]

Португалија Бенфика[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Бразил

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 „Luisao trophies“. soccerway. 2 јануари 2017. http://int.soccerway.com/players/anderson-luis-da-silva/134/. посет. 2 јануари 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]