Жилберто Силва

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жилберто Силва
Gilberto Silva in North London.jpg
Лични податоци
Полно име Жилберто Апаресидо да Силва
Роден на 7 октомври 1976 (1976-10-07) (46 г.)[1]
Роден во Лагоа да Прата, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001850000001,85 м[1]
Играчки податоци
Позиција среден ред, одбрана
Повлекување 21 декември 2013 (37 г.)
Младинска кариера
1988–1993 600px vertical Black Green HEX-008736.svg Америка Минеиро
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–2000 600px vertical Black Green HEX-008736.svg Америка Минеиро 20 (1)
2000–2003 Атлетико Минеиро Атлетико Минеиро 62 (4)
2003–2008 Арсенал Арсенал 170 (17)
2008–2011 Панатинаикос Панатинаикос 78 (5)
2011–2013 Гремио Гремио 47 (1)
2013 Атлетико Минеиро Атлетико Минеиро 9 (0)
Репрезентација
2001–2010[2]  Бразил 93 (3)
Раководител на екипите
2016 Панатинаикос Панатинаикос (технички директор)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Жилберто Апаресидо да Силва (португалски изговор: [ʒiwˈbɛʁtu ˈsiwvɐ]; роден на 7 октомври 1976 година) — поранешен бразилски фудбалер, играч од средниот ред или од одбраната.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hugman, Barry J., уред. (2008). The PFA Footballers' Who's Who 2008–09. Mainstream Publishing. стр. 170. ISBN 978-1-84596-324-8.
  2. „Gilberto Aparecido da Silva – International Appearances“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation.