Емерсон Фереира да Роса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емерсон
Лични податоци
Полно име Емерсон Фереира да Роса
Роден на 4 април 1976(1976-04-04)(47 г.)
Роден во Пелотас, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001840000001,84 м
Играчки податоци
Позиција среден ред
Повлекување 2010 (33 години)
Младинска кариера
Гремио Гремио
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1993-1997 Гремио Гремио 115 (15)
1997-2000 Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен 82 (11)
2000-2004 Рома Рома 105 (13)
2004-2006 Јувентус Јувентус 67 (4)
2006-2007 Реал Мадрид Реал Мадрид 28 (1)
2007-2009 Милан Милан 27 (0)
2009-2010 Сантос Сантос 6 (0)
Репрезентација
1997–2006 Бразил Бразил 73 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Емерсон Фереира, попознат само како Емерсон (роден на 4 април 1976) — поранешен бразилски фудбалер, играч од средниот ред.