Адријано Леите Рибеиро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Адриано
Adriano 2009.jpg
Лични податоци
Позиција Напаѓач (FW)
Клупски податоци
Сегашен клуб Фламенго
Младинска кариера
1997–1999 Фламенго
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2001 Фламенго 24 (10)
2001–2002 Интер 8 (1)
2002Фиорентина (позајмица) 15 (6)
2002–2004 Парма 37 (23)
2004–2009 Интер 115 (47)
2008Сао Пауло (позајмен) 21 (11)
2009–2010 Фламенго 32 (19)
2010–2011 Рома 5 (0)
2011–2012 Коринтијанс 4 (1)
2014 Атлетико Паранаенсе 1 (0)
2016 Мајами Јунајтед 0 (0)
Вкупно 241 (107)
Репрезентација
1999 Бразил 17 5 (0)
2001–2002 Бразил 20 9 (6)
2000–2010 Бразил 50 (29)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18 January 2017

Адриано ја започнува својата кариера во 1999 година во јуниорскиот состав на фудбалскиот клуб Фламинго. Откако го забележале неговиот талент за една година почнал да игра во првиот стандарден тим. Со неговата одлична игра во Фламинго и Бразилската репрезентација тој во 2001 преминува во Интер. Светска слава доживува на 14 август истата година кога на првиот настап за Интер постигнува гол против Реал Мадрид на Сантјаго Бернабе. Тогаш Интер забележал победа со резултат од 2-1. Адриано 2002 година заминува во Фиорентина, истата година летото потпишува договор со Парма. За 2 сезони во Парма постигнува 23 гола од 37 натпревари. Во 2004 година се враќа во Интер каде што потпишува нов четиригодишен договор а истата година (2004) освојува (Копа Америка) со Репрезентацијата на Бразил и бил најдобар стрелец на голови како и прогласен за најдобар играч.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]