Оскар (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оскар
Лични податоци
Роден на 9 септември 1991(1991-09-09)(32 г.)
Роден во Американа, Бразил
Држава Бразил Бразил
Висина &100000000000001850000001,85 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Шангај СИПГ Шангај СИПГ
Број 8
Младинска кариера
Униао Барбаренсе
Сао Пауло Сао Пауло
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000-2010 Сао Пауло Сао Пауло 11 (0)
2010-2012 Интернасионал Интернасионал 36 (11)
2012-2017 Челси Челси 131 (21)
2017- Шангај СИПГ Шангај СИПГ 51 (15)
Репрезентација
2011 Бразил Бразил 20 16 (3)
2012 Бразил Бразил 23 6 (1)
2011- Бразил Бразил 47 (12)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 21 септември 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 6 септември 2011

Оскар дос Сантос Ембоаба Јуниор (португалски: Oscar dos Santos Emboaba Júnior, 9 септември 1991), или попознат едноставно како Оскар, е бразилски професионален фудбалер кој игра како напаѓач од средниот ред за кинескиот клуб Шангај СИПГ.

Оскар ја започнал својата кариера во Сао Паоло, а во 2009 година, тој отишол на суд против клубот поради неправилности во неговиот договор. По серија контроверзии, тој заминал за Интернасионал, каде што ги поминал следните три години од својата кариера. Неговите прикази за клубот и земјата го натерале да потпише за Челзи за 61.575 милиони долари. По четири и пол години со Челзи, тој потпишал за кинескиот суперлигаш Шангај СИПГ во декември 2016 година.

Тој бил бразилски меѓународен фудбалер и ја претставувал неговата земја на ниво под 20 години, на Олимпијадата во Лондон 2012 и на високи нивоа. На 20 август 2011 година, Оскар постигнал три гола во финалето на Светското првенство У-20 во 2011 против Португалија, со што станал првиот играч кој постигнал хет-трик во финалето на Светското првенство во ФИФА У-20. Оскар подоцна ги опишал своите настапи на турнирот како „портал на постарата страна“. Неговиот стил на играње и способност го направиле во споредба со сонародникот Кака[1][2][3]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Американа, Оскар ја поминал младинската академија во Униао Барбаренсе и импресионирал од рана возраст. Оскар бил забележан од извидници на таленти кои го одвеле во главниот град на државата, каде што подоцна му се приклучил на Сао Пауло во 2004 година на возраст од 13 години.

Тој го направил своето професионално деби на 28 август 2008 година, во вториот дел од првата етапа на Копа Судамерикана. Тој ги одиграл целосните 90 минути од нерешениот натпревар со Клуб Атлетико Пранаенсе  во Арена да Баишада, но тој и Жунињо ги спасиле Виниус во пенали, со што го елиминирале нивниот тим. Неговото домашно деби дошло на 13 март 2009 година, исполнувајќи го Жан за последните осум минути од домашната победа од 5-0 над Мирасол Футебол Клуб во Кампеонато Паулиста. Таа година, исто така, направил 11 замени за тим

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Chelsea target Oscar is living up to Kaka comparisons“. Goal.com. 12 July 2012. Посетено на 30 September 2012.
  2. Malyon, Ed (25 July 2012). „Chelsea and Tottenham target Oscar: What fans can expect from the new Kaka by South American football expert Ed Malyon“. Daily Mirror. Посетено на 30 September 2012.
  3. „Chelsea's Oscar – 'the new Kaka'?“. Hereisthecity.com. 20 September 2012. Архивирано од изворникот на 2013-07-29. Посетено на 30 September 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]