Нејмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нејмар

Нејмар да Силва Сантос Јуниор (роден на 5 февруари 1992 година), познат како Нејмар, е бразилски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за клубот од Лига 1 , Париз Сен Жермен и за репрезентацијата на Бразил.Плоден голгетер и познат плејмејкер, тој се смета за еден од најдобрите играчи во светот, како и еден од најголемите бразилски фудбалери на сите времиња.[1][2] Нејмар има постигнато најмалку 100 гола за три различни клубови, што го прави еден од четворицата играчи што го постигнале ова.[3]

Нејмар стана познат во Сантос, каде што го направи своето професионално деби на 17-годишна возраст.Тој му помогна на клубот да освои две последователни шампионати во Кампеонато Паулиста, Копа до Бразил и Копа Либертадорес во 2011 година ; вториот е прв за Сантос од 1963 година..Нејмар двапати бил прогласуван за најдобар јужноамерикански фудбалер на годината, во 2011 и 2012 година, а набрзо се пресели во Европа за да се приклучи на Барселона.Како дел од напаѓачкото трио на Барселона со Лионел Меси и Луис Суарез, наречени МСН, тој ја освои континенталната тројна круна во Ла Лига, Копа дел Реј и Лигата на шампионите на УЕФА.Потоа постигна домашен двојник во сезоната 2015-16.Мотивиран да биде талисман на клупско ниво, Нејмар премина во ПСЖ во 2017 година[4] во трансфер вреден 222 милиони евра, што го прави најскапиот играч досега.Во Франција, тој освои четири лигашки титули, меѓу другите почести, и бил избран за играч на годината во Лига 1 во неговата дебитантска сезона.[5] Имено, тој му помогна на ПСЖ да постигне домашна четворка во сезоната 2019-2020 и го одведе клубот до своето прво финале во Лигата на шампионите.

Со 77 гола во 124 натпревари за Бразил од дебито на 18-годишна возраст, Нејмар е заеднички најдобар стрелец за својата репрезентација заедно со Пеле. Во својата младинска фаза за Бразил, тој бил клучен играч во победата на Јужноамериканското младинско првенство во 2011 година, каде што заврши како водечки стрелец, а исто така го освои сребрениот медал во машкиот фудбал на Летните олимписки игри 2012 година..Следната година, тој го освои Купот на конфедерации на ФИФА во 2013 година, освојувајќи ја Златната топка. Неговото учество на Светското првенство во ФИФА 2014 и Копа Америка 2015 било прекинато поради повреда и суспензија, соодветно, пред да биде капитен на Бразил до нивниот прв олимписки златен медал во машки фудбал на Летните олимписки игри 2016 година.Откако се откажа од капитенската функција, тој настапи на Светското првенство 2018 година, а откако го пропушти Копа Америка 2019 поради повреда, му помогна на Бразил да дојде до вицешампионот на турнирот во 2021 година.

Нејмар заврши на третото место за Златната топка на ФИФА во 2015 и 2017 година, му била доделена наградата Пушкаш на ФИФА, двапати бил именуван во FIFA FIFАPro World11, двапати за тимот на годината на УЕФА и тимот на сезоната во Лигата на шампионите на УЕФА.три пати. Надвор од теренот, тој се вбројува меѓу најистакнатите светски спортисти. Спортс про го прогласи за најпродажлив спортист во светот во 2012 и 2013 година, а ESPN го наведе како четврти најпознат спортист во светот во 2016 година. Во 2017 година, Тајм го вклучи во својата годишна листа на 100 највлијателни луѓе во светот.[6] Во 2018 година, Франс Фудбал го рангираше Нејмар на трет најплатен фудбалер во светот. Следната година, Форбс го рангираше како трет најплатен спортист во светот,[7] паѓајќи на четврто место во 2020 година.[8]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Нејмар да Силва Сантос Јуниор е роден во Моги дас Круз, Саун Пауло, во семејството на Нејмар Сантос постариот и Надин да Силва и имал христијанско воспитување.[9][10] Тој го наследил своето име од својот татко, кој е поранешен фудбалер и станал советник на неговиот син бидејќи талентите на Нејмар почнале да растат.[11] Нејмар ја коментира улогата на неговиот татко: „Татко ми е покрај мене уште од мал.Тој се грижи за работите, за моите финансии и за моето семејство.“[12] Растејќи, Нејмар ја комбинираше љубовта кон мал фудбал со уличен фудбал.[13] Нејмар рече дека футсалот имал огромно влијание врз него додека растел, помагајќи му да ја развие својата техника, брзина на размислување и способност да изведува потези во тесни простори.[14]

Во 2003 година, Нејмар се преселил со своето семејство во Сао Висенте, каде што почнал да игра за младинската екипа Португеза Сантиста.[15] Потоа, подоцна во 2003 година, тие се преселиле во Сантос, каде Нејмар му се приклучил на Сантос.[16] Со успехот на неговата младешка кариера и дополнителни приходи, семејството го купи својот прв имот, куќа до Вила Белмиро, домашниот стадион на Сантос. Нивниот квалитет на семеен живот се подобри, бидејќи на 15-годишна возраст, Нејмар заработуваше 10.000 реали месечно и 16.125.000 реали месечно.На 17 години, тој го потпиша својот прв целосен професионален договор, бил надграден во првиот тим на Сантос и почна да ги потпишува своите први спонзорски договори.[17]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Сантос[уреди | уреди извор]

Младина[уреди | уреди извор]

Нејмар почнал да игра фудбал на рана возраст и набрзо бил забележан од Сантос кој му понудил договор во 2003 година, каде што бил примен во нивната младинска академија, која во минатото произведувала бразилски интернационалци како Кутињо, Клодоалдо, Диего, Елано и Алекс.Тој, исто така, им се придружи на Пепе, Пеле и Робињо во започнувањето на својата кариера во клубот, наречен Пеикс. Додека бил во младинската академија, Нејмар го запознал Пауло Хенрике Гансо, станувајќи добри пријатели во тој процес. На 14-годишна возраст, Нејмар отпатува во Шпанија на проба со младинскиот тим на Реал Мадрид, во времето кога Реал имаше ѕвезди како Роналдо, Зинедин Зидан, Дејвид Бекам, Роберто Карлос и Робињо. Сепак, тој не остана во Мадрид, бидејќи неговиот татко во тоа време одлучи дека претпочита младото чудо да продолжи да расте додека игра во Сантос.[18]

2009: Дебитантска сезона[уреди | уреди извор]

Нејмар го направи своето професионално деби на 7 март 2009 година, иако имаше само 17 години.Тој бил донесен во последните триесет минути, во победата со 2–1 против Оесте. Следната недела тој го постигна својот прв гол за Сантос против Моги Мирим . Еден месец подоцна, на 11 април, Нејмар го постигна решавачкиот гол во победата со 2–1 против Палмеирас во првиот полуфинален натпревар од Кампеонато Паулиста во 2009 година/ Во финалето, сепак, Сантос претрпе вкупен пораз од 4-2 од Коринтијанс.[19] Во својата прва сезона, Нејмар постигна 14 гола на 48 натпревари.

Нејмар го продолжи своето напредување во 2010 година, а на 15 април 2010 година, тој постигна пет гола за Сантос во поразот од 8-1 против Гуарани во квалификациската фаза на Купот на Бразил.[20] По Кампеонато Паулиста во 2010 година во кој Нејмар постигна 14 гола во 19 натпревари,[21] клубот бил крунисан за шампион по вкупната победа од 5–5 над Санто Андре во финалето.[22] Нејмар потоа ја доби наградата за најдобар играч во натпреварувањето.[23] Настапите на Нејмар за Сантос предизвикаа споредби со другите Бразилци, вклучувајќи ги Робињо и бразилската легенда Пеле.[24]

Во 2010 година, Сантос одби 12 фунти милионска понуда за него од англискиот премиерлигаш Вест Хем Јунајтед,[25] а подоцна и понуда од друг англиски клуб, Челзи, објавена е дека е околу 20 фунти милион. И покрај неподготвеноста на Сантос да продаде и самиот Нејмар кој инсистираше „Јас сум фокусиран само на Сантос“,[26] неговиот агент, Вагнер Рибеиро, посочи дека кариерата на Нејмар е на друго место, изјавувајќи „Тој сака да стане најдобар играч во светот. Шансите да го направи тоа додека игра во Бразил се нула.“ Иако една година подоцна Нејмар призна, во интервју за Дејли Телеграф, дека бил задоволен од интересот на Челзи за него, бидејќи тоа било „сон“ за негово „да игра во Европа“, додека исто така изјавил дека во тоа време била вистинската одлука да останам во Бразил.

На 30 ноември 2010 година, Сантос продаде 5% удел од идните трансферни надоместоци што ќе ги добие на инвестициската групација, Терцеира Естерла инвестиментос С.А. (TEИСA), за 3.549.900 R$ (1,5 € милиони).[27] Претходната година, неговото семејство продаде 40% од спортските права на Нејмар на групата ДИС Еспорте, која бил долгогодишен стратешки партнер на фудбалскиот клуб на Сантос.[28]

И покрај тоа што неговите први две сезони беа многу успешни, откако ја заврши сезоната 2010 со импресивни 42 гола во 60 натпревари, беа идентификувани проблеми, имено очигледниот вкус на Нејмар за нуркање кога ќе се справи, наместо да се обидува да продолжи со својата трка, и неговиот став.Вториот дојде во прв план за време на мечот со Атлетико Гојаниенсе, на 15 септември 2010 година, кога менаџерот на Сантос, Доривал Жуниор, назначи друг играч да го изведе пеналот досуден за прекршок над Нејмар. Неговата одлука била заснована на фактот дека Нејмар промаши клучен пенал за време на финалето на Копа до Бразил истата година, дури и ако Сантос продолжи да победува.Реагирајќи на ова, Нејмар му свртел грб на својот менаџер, морал да биде смирен од линиски стручњак и да се расправа со својот капитен, Еду Драчена.Последиците од овој настан беа тоа што Доривал Јуниор сакаше Нејмар да биде суспендиран на две недели, но одборот застана на страната на играчот и веднаш го отпушти менаџерот. И покрај извинувањето на Нејмар за инцидентот, сепак остануваат некои сомнежи за неговиот став. Во декември 2010 година, на само 18 години, Нејмар го освои третото место за најдобар јужноамерикански фудбалер за 2010 година, зад Андрес Д'Алесандро и Хуан Себастијан Верон.

2011: Награда Пушкаш[уреди | уреди извор]

Нејмар играше за Сантос против Барселона во финалето на Светското клупско првенство на ФИФА 2011 година во Јокохама, Јапонија

Нејмар постигна шест гола за време на трката на Сантос до финалето на Копа Либертадорес 2011, израмнувајќи го за трет најдобар стрелец,[29] вклучувајќи го и клучниот гол за вкупните 4-3 на Сантос над Серо Портењо во полуфиналето.[30] Во финалето на двомечот, Сантос се соочил со уругвајскиот тим Пењарол и ремизирал на првиот натпревар 0-0 во Монтевидео.[31] На домашен терен во реваншот, Нејмар го отвори резултатот во 46. минута додека Сантос се држеше за победа од 2-1, а Нејмар ги освои почестите „Човек на натпреварот“.[32][33] Победата му го донесе на Сантос нивниот прв триумф во Копа Либертадорес од 1963 година, кога бразилската легенда Пеле играше за клубот.[34][35]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Who is the best Brazilian footballer of all time? Pele, Ronaldo and top 20 in history | Goal.com“. www.goal.com. Посетено на 2 February 2023.
 2. „Ranking The Top 30 Brazilian Soccer Players“. Sport Scroll (англиски). 25 June 2019. Посетено на 2 February 2023.
 3. „Neymar emulates Ronaldo & Romario after bringing up 100 goals for PSG“. Goal.com. Посетено на 27 May 2022.
 4. „Why Neymar is different“. The Economist. 9 August 2017. ISSN 0013-0613. Посетено на 30 April 2022.
 5. „Neymar named Ligue 1 Player of Year as PSG dominate“. Goal. Архивирано од изворникот на 26 October 2019. Посетено на 13 July 2018.
 6. „Neymar Belongs on Time's '100 Most Influential People'; David Beckham Explains Why“. NESN. 20 April 2017. Архивирано од изворникот на 21 April 2017.
 7. „Lionel Messi edges out Cristiano Ronaldo to head Forbes top 100 highest paid athletes“. BBC. Архивирано од изворникот на 24 November 2020. Посетено на 12 June 2019.
 8. „The World's Highest-Paid Athletes 2020 - Forbes“. Forbes. 21 May 2020. Посетено на 30 November 2020.
 9. „neymarjr“. Архивирано од изворникот на 28 July 2014.
 10. „neymarjr“. Архивирано од изворникот на 28 July 2014.
 11. „Soccer prodigy Neymar is at home in Brazil“. The Age. Melbourne. Архивирано од изворникот на 9 November 2013. Посетено на 10 July 2012.
 12. „Work and play – Brazil's samba star Neymar has it all“. CNN. 1 March 2012. Архивирано од изворникот на 9 April 2012.
 13. „Neymar da Silva Santos Júnior – The World's Hottest Property?“. Back Page Football. Архивирано од изворникот на 17 November 2011.
 14. „Top 10 Pros Playing Today Who Started Off with Street Football and Futsal“. FutsalFeed. 12 May 2020. Архивирано од изворникот на 13 August 2020. Посетено на 15 January 2021.
 15. „Performance by the under-12 Briosa almost did Neymar hit with São Paulo“. 7 January 2013. Архивирано од изворникот на 28 September 2013.
 16. „The Trajectory of a Soccer Star – Neymar“. 7 January 2013. Архивирано од изворникот на 13 June 2013. Посетено на 7 January 2013.
 17. „Neymar: without Pep Guardiola on the Barce bench“. Merca Foot. Архивирано од изворникот на 11 June 2015.
 18. Neymar Sr.'s own words explaining the decision, as translated in the referred source: “We’re from a humble family, and in a humble family there is always the question of cultural values,” he said.
 19. „Invicto, Corinthians segura Santos e é campeão paulista“ (португалски). Terra. 3 May 2009. Архивирано од изворникот на 8 October 2012.
 20. „Santos SP vs Guarani SP“. wsn.com. 15 April 2010. Архивирано од изворникот на 12 June 2010.
 21. „Atacantes – Neymar“ (португалски). Santos Futebol Clube. Архивирано од изворникот на 4 December 2012.
 22. „Santos take the Paulista – but only just“. Pitaco do Gringo. 3 May 2010. Архивирано од изворникот на 3 January 2011.
 23. „Meninos da Vila comandam a festa de encerramento do Paulistão 2010“. GloboEsporte (португалски). 4 May 2010. Архивирано од изворникот на 7 May 2010.
 24. „Sky Sports Scout – Neymar“. Sky Sports. 8 April 2010. Архивирано од изворникот на 12 April 2010.
 25. „West Ham chasing Brazilian Neymar“. Telegraph. 1 July 2010. Архивирано од изворникот на 9 November 2020. Посетено на 14 January 2021.
 26. „Brazilians want young striker Neymar in World Cup“. Taiwan News. 15 April 2010. Архивирано од изворникот на 25 August 2013.
 27. „NOTA OFICIAL: Santos FC esclarece relação com a Terceira Estrela Investimentos S.A.“. Santos FC (португалски). 2 December 2010. Архивирано од изворникот на 3 July 2012. Посетено на 21 January 2011.
 28. „Parceiro do Peixe negocia compra de Neymar e garoto deve renovar vínculo“. GloboEsporte (португалски). 18 February 2009. Архивирано од изворникот на 12 November 2011. Посетено на 5 June 2011.
 29. „Estadísticas Copa Santander Libertadores – Información de equipos al instante – Fox Deportes“. Fox Sports. Архивирано од изворникот на 9 March 2011. Посетено на 12 March 2013.
 30. „Ficha del partido“. Архивирано од изворникот на 9 September 2011.
 31. „Ficha del partido“. Архивирано од изворникот на 10 September 2011.
 32. „Ficha del partido“. Архивирано од изворникот на 9 September 2011.
 33. „Santos take home Copa Libertadores crown“. Goal.com. Архивирано од изворникот на 15 October 2012. Посетено на 12 March 2013.
 34. Sturtridge, Tim (23 June 2011). „Neymar delivers Copa Libertadores triumph to Santos – World Cup 2014 – Football“. The Independent. London. Архивирано од изворникот на 20 December 2013. Посетено на 19 March 2014.
 35. „Neymar helps Brazil's Santos wins Copa Libertadores“. ESPN. 23 June 2011. Архивирано од изворникот на 25 February 2013. Посетено на 12 March 2013.