Тим на годината на УЕФА

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тимот на годината на УЕФА е годишна награда, основана во 2001 година под покровителство на УЕФА, Унијата на европските фудбалски асоцијации, преку анкета на официјалната веб-страница. Секоја година бил избиран тим од 11 Ол-стар играчи, до 2013 година тој се состоел од 1 голман, 4 одбранбени играчи, 4 играчи од средниот ред и 2 напаѓачи, додека од 2014 година се состои од 1 голман, 4 одбранбени играчи, 3 играчи од средниот ред и 3 напаѓачи.

Сите тимови на годината досега[уреди | уреди извор]

Тим на годината 2001[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Шпанија Сантјаго Кањисарес Валенсија Валенсија
ДБ Романија Козмин Контра Алавес Алавес / Милан Милан
ЦД Финска Сами Хипија Ливерпул Ливерпул
ЦД Шведска Патрик Андерсон Бајерн Минхен Бајерн Минхен / Барселона Барселона
ЛБ Франција Биксант Лизаразу Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДК Англија Дејвид Бекам Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
ЦС Франција Патрик Виера Арсенал Арсенал
ЦС Франција Зинедин Зидан Јувентус Јувентус / Реал Мадрид Реал Мадрид
ЛК Аргентина Кили Гонсалес Валенсија Валенсија
НП Франција Тјери Анри Арсенал Арсенал
НП Франција Давид Трезеге Јувентус Јувентус
Нац. Тренер Екипа
Франција Жерар Улие Ливерпул Ливерпул

Тим на годината 2002[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Турција Рушту Реџбер Фенербахче Фенербахче
ДБ Шпанија Карлес Пујол Барселона Барселона
ЦД Италија Алесандро Неста Лацио Лацио / Милан Милан
ЦД Романија Кристијан Киву Ајакс Ајакс
ЛБ Бразил Роберто Карлос Реал Мадрид Реал Мадрид
ДК Холандија Кларенс Сидорф Интер Интер / Милан Милан
ЦС Германија Михаел Балак Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен / Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ЦС Франција Зинедин Зидан Реал Мадрид Реал Мадрид
ЛК Ирска Демијан Даф Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
НП Франција Тјери Анри Арсенал Арсенал
НП Бразил Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид
Нац. Тренер Екипа
Турција Шенол Ѓунеш  Турција

Тим на годината 2003[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ДБ Португалија Пауло Фереира Порто Порто
ЦД Италија Алесандро Неста Милан Милан
ЦД Италија Паоло Малдини Милан Милан
ЛБ Бразил Роберто Карлос Реал Мадрид Реал Мадрид
ДК Португалија Луис Фиго Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Англија Дејвид Бекам Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед / Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Франција Зинедин Зидан Реал Мадрид Реал Мадрид
ЛК Чешка Павел Недвед Јувентус Јувентус
НП Франција Тјери Анри Арсенал Арсенал
НП Холандија Руд ван Нистелрој Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
Нац. Тренер Екипа
Португалија Жозе Мурињо Порто Порто

Тим на годината 2004[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ДБ Бразил Кафу Милан Милан
ЦД Португалија Рикардо Карваљо Порто Порто / Челси Челси
ЦД Италија Алесандро Неста Милан Милан
ЛБ Англија Ешли Кол Арсенал Арсенал
ДК Португалија Кристијано Роналдо Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
ЦС Португалија Манише Порто Порто
ЦС Бразил Роналдињо Барселона Барселона
ЛК Чешка Павел Недвед Јувентус Јувентус
НП Франција Тјери Анри Арсенал Арсенал
НП Украина Андриј Шевченко Милан Милан
Нац. Тренер Екипа
Португалија Жозе Мурињо Челси Челси

Тим на годината 2005[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Чешка Петр Чех Челси Челси
ДБ Бразил Кафу Милан Милан
ЦД Англија Џон Тери Челси Челси
ЦД Шпанија Карлес Пујол Барселона Барселона
ЛБ Италија Паоло Малдини Милан Милан
ДК Шпанија Луис Гарсија Ливерпул Ливерпул
ЦС Англија Стивен Џерард Ливерпул Ливерпул
ЦС Бразил Роналдињо Барселона Барселона
ЛК Чешка Павел Недвед Јувентус Јувентус
НП Камерун Самуел Ето Барселона Барселона
НП Украина Андриј Шевченко Милан Милан
Нац. Тренер Екипа
Португалија Жозе Мурињо Челси Челси

Тим на годината 2006[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ДБ Италија Џанлука Ѕамброта Јувентус Јувентус / Барселона Барселона
ЦД Италија Фабио Канаваро Јувентус Јувентус / Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦД Шпанија Карлес Пујол Барселона Барселона
ЛБ Германија Филип Лам Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДК Англија Стивен Џерард Ливерпул Ливерпул
ЦС Шпанија Сеск Фабрегас Арсенал Арсенал
ЦС Бразил Кака Милан Милан
ЛК Бразил Роналдињо Барселона Барселона
НП Франција Тјери Анри Арсенал Арсенал
НП Камерун Самуел Ето Барселона Барселона
Нац. Тренер Екипа
Холандија Франк Рајкард Барселона Барселона

Тим на годината 2007[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Шпанија Икер Касиљас Реал Мадрид Реал Мадрид
ДБ Бразил Дани Алвес Севиља Севиља
ЦД Италија Алесандро Неста Милан Милан
ЦД Англија Џон Тери Челси Челси
ЛБ Франција Ерик Абидал Олимпик Лион Олимпик Лион / Барселона Барселона
ДК Португалија Кристијано Роналдо Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
ЦС Англија Стивен Џерард Ливерпул Ливерпул
ЦС Бразил Кака Милан Милан
ЛК Холандија Кларенс Сидорф Милан Милан
НП Шведска Златан Ибрахимовиќ Интер Интер
НП Брег на Слоновата Коска Дидје Дрогба Челси Челси
Нац. Тренер Екипа
Шкотска Алекс Фергусон Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед

Тим на годината 2008[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Шпанија Икер Касиљас Реал Мадрид Реал Мадрид
ДБ Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦД Англија Џон Тери Челси Челси
ЦД Шпанија Карлес Пујол Барселона Барселона
ЛБ Германија Филип Лам Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДК Португалија Кристијано Роналдо Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
ЦС Шпанија Чави Барселона Барселона
ЦС Шпанија Сеск Фабрегас Арсенал Арсенал
ЛК Франција Франк Рибери Бајерн Минхен Бајерн Минхен
НП Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Шпанија Фернандо Торес Ливерпул Ливерпул
Нац. Тренер Екипа
Шкотска Алекс Фергусон Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед

Тим на годината 2009[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Шпанија Икер Касиљас Реал Мадрид Реал Мадрид
ДБ Бразил Дани Алвес Барселона Барселона
ЦД Англија Џон Тери Челси Челси
ЦД Шпанија Карлес Пујол Барселона Барселона
ЛБ Франција Патрис Евра Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
ДК Португалија Кристијано Роналдо Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед / Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Шпанија Чави Барселона Барселона
ЦС Бразил Кака Милан Милан / Реал Мадрид Реал Мадрид
ЛК Шпанија Андрес Инјеста Барселона Барселона
НП Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Шведска Златан Ибрахимовиќ Интер Интер / Барселона Барселона
Нац. Тренер Екипа
Шпанија Пеп Гвардиола Барселона Барселона

Тим на годината 2010[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Шпанија Икер Касиљас Реал Мадрид Реал Мадрид
ДБ Бразил Мајкон Сисенандо Интер Интер
ЦД Шпанија Жерар Пике Барселона Барселона
ЦД Шпанија Карлес Пујол Барселона Барселона
ЛБ Англија Ешли Кол Челси Челси
ДК Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Шпанија Чави Барселона Барселона
ЦС Холандија Весли Снејдер Интер Интер
ЛК Шпанија Андрес Инјеста Барселона Барселона
НП Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Шпанија Давид Вилја Валенсија Валенсија / Барселона Барселона
Нац. Тренер Екипа
Португалија Жозе Мурињо Интер Интер / Реал Мадрид Реал Мадрид

Тим на годината 2011[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Шпанија Икер Касиљас Реал Мадрид Реал Мадрид
ДБ Бразил Дани Алвес Барселона Барселона
ЦД Шпанија Жерар Пике Барселона Барселона
ЦД Бразил Тијаго Силва Милан Милан
ЛБ Бразил Марсело Реал Мадрид Реал Мадрид
ДК Холандија Арјен Робен Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ЦС Шпанија Чави Барселона Барселона
ЦС Шпанија Андрес Инјеста Барселона Барселона
ЛК Велс Гарет Бејл Тотенхем Тотенхем
НП Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид

Гласањето за тренер е завршено оваа година.

Тим на годината 2012[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Шпанија Икер Касиљас Реал Мадрид Реал Мадрид
ДБ Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦД Шпанија Жерар Пике Барселона Барселона
ЦД Бразил Тијаго Силва Милан Милан / Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
ЛБ Германија Филип Лам Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДК Шпанија Андрес Инјеста Барселона Барселона
ЦС Шпанија Чави Барселона Барселона
ЦС Италија Андреја Пирло Јувентус Јувентус
ЛК Германија Месут Езил Реал Мадрид Реал Мадрид
НП Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид

Тим на годината 2013[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Германија Мануел Нојер Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДБ Германија Филип Лам Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ЦД Бразил Тијаго Силва Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
ЦД Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЛБ Австрија Давид Алаба Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДК Велс Гарет Бејл Тотенхем Тотенхем / Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Германија Марко Ројс Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
ЦС Германија Месут Езил Реал Мадрид Реал Мадрид / Арсенал Арсенал
ЛК Франција Франк Рибери Бајерн Минхен Бајерн Минхен
НП Шведска Златан Ибрахимовиќ Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
НП Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид

Тим на годината 2014[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Германија Мануел Нојер Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДБ Германија Филип Лам Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ЦД Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦД Уругвај Диего Годин Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
ЛБ Австрија Давид Алаба Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ЦС Холандија Арјен Робен Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ЦС Германија Тони Крос Бајерн Минхен Бајерн Минхен / Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Аргентина Анхел Ди Марија Реал Мадрид Реал Мадрид / Манчестер Јунајтед Манчестер Јунајтед
НД Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Шведска Златан Ибрахимовиќ Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
НЛ Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид

Тим на годината 2015[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Германија Мануел Нојер Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ДБ Бразил Дани Алвес Барселона Барселона
ЦД Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦД Бразил Тијаго Силва Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
ЛБ Бразил Марсело Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Шпанија Андрес Инјеста Барселона Барселона
ЦС Франција Пол Погба Јувентус Јувентус
ЦС Хрватска Лука Модриќ Реал Мадрид Реал Мадрид
НД Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Бразил Нејмар Барселона Барселона
НЛ Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид

Тим на годината 2016[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ДБ Германија Џером Боатенг Бајерн Минхен Бајерн Минхен
ЦД Италија Леонардо Бонучи Јувентус Јувентус
ЦД Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЛБ Шпанија Жерар Пике Барселона Барселона
ЦС Германија Тони Крос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Хрватска Лука Модриќ Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Шпанија Андрес Инјеста Барселона Барселона
НД Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Франција Антоан Гризман Атлетико Мадрид Атлетико Мадрид
НЛ Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид

Тим на годината 2017[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Италија Џанлујџи Буфон Јувентус Јувентус
ДБ Бразил Дани Алвес Јувентус Јувентус/Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
ЦД Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦД Италија Џорџо Кјелини Јувентус Јувентус
ЛБ Бразил Марсело Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Белгија Кевин Де Бројне Манчестер Сити Манчестер Сити
ЦС Хрватска Лука Модриќ Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Германија Тони Крос Реал Мадрид Реал Мадрид
НД Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НП Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид
НЛ Белгија Еден Азар Челси Челси

Тим на годината 2018[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Германија Марк-Андре тер Штеген Барселона Барселона
ДБ Шпанија Серхио Рамос Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦД Холандија Вирџил ван Дајк Ливерпул Ливерпул
ЦД Шпанија Рафаел Варан Реал Мадрид Реал Мадрид
ЛБ Бразил Марсело Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Франција Н'Голо Канте Челси Челси
ЦС Хрватска Лука Модриќ Реал Мадрид Реал Мадрид
ЦС Белгија Еден Азар Челси Челси
НД Франција Килијан Мбапе Париз Сен Жермен Париз Сен Жермен
НП Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
НЛ Португалија Кристијано Роналдо Реал Мадрид Реал Мадрид / Јувентус Јувентус

Тим на годината 2019[уреди | уреди извор]

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ Германија Алисон Барселона Барселона
ДБ Шпанија Трент Александер-Арнолд Ливерпул Ливерпул
ЦД Холандија Матајс де Лихт Ајакс Ајакс/Јувентус Јувентус
ЦД Холандија Вирџил ван Дајк Ливерпул Ливерпул
ЛБ Шкотска Ендрју Робертсон Ливерпул Ливерпул
ДК Аргентина Лионел Меси Барселона Барселона
ЦС Франција Френки Де Јонг Ајакс Ајакс/Барселона Барселона
ЦС Хрватска Кевин Де Бројне Манчестер Сити Манчестер Сити
ЛК Сенегал Садио Мане Ливерпул Ливерпул
НП Полска Роберт Левандовски Бајерн Минхен Бајерн Минхен
НП Португалија Кристијано Роналдо Јувентус Јувентус

Надворешни врски[уреди | уреди извор]