Гансо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пауло Енрике де Лима
Paulo Henrique brazil.jpg
Лични податоци
Полно име Пауло Енрике Чагас де Лима
Роден на 12 октомври 1989 (1989-10-12) (33 г.)
Роден во Пара, Бразил
Висина &100000000000001840000001,84 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Сантош
Број 10
Младинска кариера
1996–2004 Туна Лусо
2005 Пајсанду
2005–2008 ФК Сантош
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008– ФК Сантош 45 (8)
Репрезентација
2009 Бразил U20 7 (1)
2010– Бразил 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 4 февруари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 4 февруари 2011

Пауло Енрике Чагас де Лима (роден на 12 октомври 1989) познат како Гансо, е бразилски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Сантош од Бразил.

Својата кариера ја започнал во Туна Лусо Бразилера. На 15 години потпишал за Пајсанду, за да во 2005 година биде купен од страна на Сантош.

Во моментот, Гансо е еден од најталентираните бразилски фудбалери.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Santos Futebol Clube – Site Oficial“. Santosfc.com.br. Архивирано од изворникот на 2010-05-26. Посетено на 4 June 2011.