Пара (сојузна држава)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пара
Знаме на Пара Грб на Пара
Местоположба на Пара во Бразил
Местоположба на Пара во Бразил
Главен град
(и најголем град)
Белем
Демоним Парањан
Влада
 -  Гувернер Ана Жулија Сарепа
 -  Заменик гувернер Одаир Сантош Кореја
Површина
 -  Вкупно 1,247,689.515 km2 (481,735.615 ми) (2-ра)
Население
 -  2006 , проценка 7,110,465 (9-та)
 -  2005 , попис 6,983,042 
 -  Густина 5.7/км2 (15/sq mi) (21-ва)
БНП 2006 , проценка
 -  Вкупно R$ 44,376,000,000 (13-та)
 -  По глава на жител R$ 6,241 (22-ра)
ИЧР (2005) 0.755 (medium) (15-та)
Кратенка BR-PA
Часовен појас BRT (UTC-3)

Пара (Pará (изговор [pa.'ɾa])) е држава во Бразил, сместена во северниот дел од земјата.