Региони во Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Региони на Бразил)
Прејди на: содржини, барај

Бразил моментално е поделен на пет региони (нарекувани исто така макрорегиони) од страна на Бразилскиот институт за географија и статистика (БИГС). Овие региони се создадени според културната, економската и иcториска сличност, како и според социjалните аспекти.

Северен регион[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Северен регион, Бразил.

Североисточен регион[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Североисточен регион, Бразил.

Централно западен регион[уреди | уреди извор]

Бразил
Coat of arms of Brazil.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Бразилдруги земји
 Портал „Политика“

Централно западен регион[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Југиосточен регион, Бразил.

Јужен регион,[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Јужен регион, Бразил.

Белешка[уреди | уреди извор]

  • Населението на градовите е дадено без агломерацијата.

Види[уреди | уреди извор]