Гојанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гојанија
Општина Гојанија
Гојанија
Гојанија
Знаме на ГојанијаАмблем на Гојанија
Амблем
Местоположба на Гојанија
Местоположба на Гојанија
Координати: 16°40′00″S 49°15′00″W / 16.66667° ЈГШ; 49.25000° ЗГД / -16.66667; -49.25000Координати: 16°40′00″S 49°15′00″W / 16.66667° ЈГШ; 49.25000° ЗГД / -16.66667; -49.25000
Држава Бразил
Регионцентрално-западен
Општина Гојас
Основан24 октомври 1933
Управа
 • ГрадоначалникИрис Резенде Мачадо
Површина
 • Градска789 км2 (305 ми2)
 • Метро739 км2 (285 ми2)
Надм. вис.&10000000000000749000000749 м
Население (2009)
 • Градско1,281,975
 • Густина1.604/км2 (4,150/ми2)
 • Метро2.102.097
Часовен појасUTC-3 (UTC-3)
 • Лете (ЛСВ)UTC-2 (UTC-2)
Поштенски код74000-000
Повик. бр.+55 62
ИЧР (2000)0.832 – висок
Мреж. местоGoiânia, Goiás

Гојанија (португалски: Goiânia) е главниот и најголем град на Бразилската држава Гојас. Со население од 1.281.975 жители[1] овој град е втор по големина во регионот, и тринаесетти во државата.

Историја[уреди | уреди извор]

Идејата за создавање на нова метропола во Гојас започна со самата историја на создавањето на државата Гојас. На прв план доаѓа Доктор Маркос де Нороња кој во 1753 сакаше да го воспостави својот капитал во нешто, а потоа повторно во 1863 Хосе Виера Куто де Магајес предложи план за движење на капиталот до работ на реката Арагуја.

Поттик зад напорите да се преселат на државниот капитал била и потребата да се лоцира новиот град во согласност со економските интереси на државата. Првата држава, Била Боа, беше изработена кога економијата се засноваше на екстракција со злато. Подоцна, кгоа стоката на свеста и земјодеството дојде да доминира развој на државата, стариот државен капитал се сметаше за далечински управувач.

Законодавците ја чувствуваа идејата за промена на животот подолго време. Во 1891 година, Уставните делегати направени на идејата за трансфер на капитал, официјално, вклучувајќи го во Уставот, ја ја ратификувааво 1898 година и повторно во 1918 година.

Нејасно запаметен дел до 1930 година, беше идејата за промена која стана реалност за време на владата на Педро Лудовико, кој беше назначен за нов гувернер на државата на Гојас, по воениот бунт во 1930 година. Во 1932 година, Комисијата се одлучуваше да го изберат местото каде што новиот главен град ќе биде изграден. Во 1933 година Комисијата одлучи на сегашната локација.

Планот беше за еден град од 50.000 луѓе со облик на концентирачки полупречник.

Во 1937 година, беше потпишан декрет со кој пренесувањето на државниот капитал од Сидаде де Гојас, за името Гојанија. Официјалната инаугурација само се случи во 1942 со присуство на претседателот на републиката, гувернери, и министрите.

Името Гојанија, дојде во 1933 година, по натрепварот од страна на локалните весници. Читателите од целата држава придонесоа, со некои од најпопуларните имиња.

Во 1935 година, Педро Лудовико го кориси името Гојанија за првпат, со потпишувањето на декретот за создавањето на Општина Гојанија (Municipio на Goiânia)

Изградба[уреди | уреди извор]

Првите згради во овој град, изгрени планирано, а дизајнирани од Атилио Кореја Лима, биле иснпирирани од Арт Деко. Собирањето на модели за згради за градот се смета за најголемо во светот. Претежно се изградени во 40-тите и 50-тите години на минатиот век и истите се признати од страна на Националниот институт за историско и уметничко богатство. Вклучени се и 22 згради и споменици.

Географија и клима[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Во градот има тропска влажна и сува клима со просечна температура од 21,9 °C. Има дождовна сезона, од октомври до април, и сува сезона, од мај до септември. Врнежите се околу 1.520 милиметри.

Најниската температура некогаш што е измерена е 0,5 °C на 18 јули 2000 година, во преградијата.[2]

Вегетација[уреди | уреди извор]

Церадо пејзажот се одликува со голема савана во која што има многу шуми и долини. Церадо вклучува различни видови на вегетација. Влажни полиња се наоѓаат таму каде што има вода во близина. Постојат и алпски пасишта кој се појавуваат на повисоките надморски височини каде штоимаповеќе плоднапочва. Таму има и повеќе од 1600 видови на цицачи, птици и влекачи. Најзначајни се термитите и „машинските мравки“ који се главните тревопасни животни.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Економијата во Гојанија денес се заснова на различни индустрии и корени на локалната економија, кои се наоѓаат во земјоделската индустрија која има проспериет во и околу градот. Снабдувањето на земјоделска опрема, вештачки ѓубрива и разни други производи сочинуваат голем дел од економската активност во градот. Втора индустрија е автомобилизмот, продажба, сервис и поправка во сите области на градот.

Гојанија, исто така е дом на безброј приватни медицински центри и клиники од сите видови.

Во 2005 година, БДП на градот беше Р$ 13.354.065.000. Во истата година, приходот по жител за градот беше R$ 11.119.

Образовние[уреди | уреди извор]

Португалскиот јазик е службен национален јазик, а со тоа и на мајчин јазик се изучува во училиштата.

Образовни институции:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Census of the cities of Goiás and estimate for the population of Goiânia for the year of 2007 PDF (57.8 KB). IBGE.
  2. "CPTEC/INPE"[мртва врска], Centro de Previsão de Tempo e Estudos Climáticos - Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais. Plataformas de Coletas de Dados, Dados Históricos Meteorológicos.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]