Рио Бранко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рио Бранко
Општина
Општина Рио Бранко
Rio Branco, Top left:Maternidade Park, Top right:Mercado Velho (Old Market) theme park, Middle left:JK Bridge, Middle right:A walkway in Passarela Joaquim Macedu theme park, Bottom:Panorama view of Acre River and downtown Benjamin Constant area
Rio Branco, Top left:Maternidade Park, Top right:Mercado Velho (Old Market) theme park, Middle left:JK Bridge, Middle right:A walkway in Passarela Joaquim Macedu theme park, Bottom:Panorama view of Acre River and downtown Benjamin Constant area
Знаме на Рио Бранко
Знаме
Амблем на Рио Бранко
Амблем
Прекар(и): "Capital da Natureza" (Главен град на природата)
Location of Rio Branco in the Акре
Location of Rio Branco in the Акре
Местоположба на Рио Бранко
Country  Бразил
Region North
State Bandeira do Acre.svg Acre
Founded December 28, 1882
Управа
 • Mayor Marcus Alexandre (PT)
Површина
 • Вкупна 8.835,68 km2 (341,148 sq mi)
Надм. вис. 143 m (469 ft)
Население (2011)
 • Вкупно 319.825
 • Густина 33,11/km2 (8,580/sq mi)
Часовен појас UTC-5 (UTC-4)
Postal Code 68900-000
Повик. бр. (+55) 68
Мреж. место riobranco.ac.gov.br

Рио Бранко (на португалски Rio Branco, со значење Бела река) — град во западниот дел на Бразил, главен град на државата Акре. Се наоѓа во долината на реката Акре во северозападен Бразил. Таа е најнаселена општина во државата, со 319.825 жители - речиси половина од државното население на Акре, според пописот од 2011 година.

Рио Бранко било едно од првите населби што се појавиле на бреговите на реката Акре. Во 1913 година таа станала област. Во 1920 година станал и главен град на територијата на Акре, а во 1962 година, главниот град на државата. Тоа е административен центар за економскиот и културниот регион.