Параиба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Параиба
Знаме на Грб на
Знаме Грб


Положба на
Главен град Жоао Песоа
Најголем град Жоао Песоа
Службен јазик Португалски
 - Гувернатор Жозе Марањао
 - Вице Гувернатор Лушиано Картаксо
Површина  
 - Вкупно 56,584.6 km² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - 2006 3,623,215 ({{{население поредок}}}.)
 - Густина 64.2/km² ({{{густина поредок}}}.)
БДП (ПКС) 2006 приб.
 - Вкупно 19,953,000,000 ({{{БДП поредок}}}.)
 - По глава на жител 5,507 ({{{БДП поредок по глава на жител}}}.)
ИЧР (2005) 0.718 ({{{ИЧР поредок}}}.) – среден
Валута
Часовен појас UTC
НДД [[]]
Повикувачки број +

Параиба (Paraíba, МФА: [paɾaˈiba][1]) е бразилска држава, лоцирана во североисточен Бразил, на брегот на атлантскиот океан, лежи на најисточната точка на Америките, ‘ртот Понта до Сеиксас.

Историја[уреди | уреди извор]

На средината на 16-ти век, Португалци од Пернамбуко го основале Филипеја де Носа Сењора дас Невес (денешен Жоао Песоа) на устието на реката Параиба до Норте.

Областа покасно се покажала како доста добра за производство на шеќер, Франција, Холандија и Португалија константно се бореле за контрола над регионот на Параиба. Тврдината Санта Катарина, близу Жоао Песоа, била изградена со цел заштита од Холанѓаните.

Поглед на Терено Жозе Леонел.
Лагуна Умари, во Белем да Параиба
Поглед на Педра до Кордејро

Демографија[уреди | уреди извор]

Според БИГС 2007, населението брои 3,628,000. Со густина 64.2 ж./km².

Урбанизациа: 76.3% (2006); Прираст: 0.8% (1991-2000); Домаќинства: 987,000 (2006).[2]

Структура: 2,136,000 Пардо (58.9%), 1,360,000 Бели (37.5%), 123,000 Црнци (3.4%), 7,000 Азијати или Домородци (0.2%).[3]

Interesting facts[уреди | уреди извор]

Возила: 432,337 (March/2007); Мобилен телефон: 1.5 million (April/2007); Telephones: 431 thousand (April/2007); Cities: 223 (2007).[4]

Економија[уреди | уреди извор]

Секторот за услуги зазема најголем дел од БДП, 56.5%, следен од индустрискиот сектор со 33.1%. Аграрот представува 10.4%, БДП-то (2004). Параиба извезува: волна и памук 36.3%, шеќер и алкохол 10.8%, риба (2002).

Удел во бразилската економија: 0.8% (2004).[5]

Образование[уреди | уреди извор]

Универзитетски центар Параиба.

Португалскиот е официјален. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институции[уреди | уреди извор]

  • Федерален Универзитет Параиба (UFPB)
  • Федерален Универзитет Кампина Гранде (UFCG)
  • Државен Универзитет на Параиба (UEPB)
  • UNIPÊ (Универзитетски центар Жоао Песоа)
  • и други.
Карта на Параиба

Култура[уреди | уреди извор]

Фешта Жуниња (Фестивал Св. Јован)[уреди | уреди извор]

фешта Жуниња почнала да се слави во северен Бразил со доаќањето на Португалците за Св. Јован, на 24-ти Јуни, тоа е едно од најстарите и најпопуларни чествувања. Фестивалот почнува на 12-ти јуни и трае 15 дена, до 29 на Св. Петар.

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Интернационален аеродром[уреди | уреди извор]

Лоциран е во општината Баијо, на осум километри од Жоао Песоа.

Автопати[уреди | уреди извор]

BR-101 and BR-230.

Знаме[уреди | уреди извор]

Зборот nego на Португалски јазик значи "Јас одбивам", однесувајки се на протестите што избувнале во Параиба во 1922, поддржани од претседателот на Параиба Жоао Песоа Кавалканти де Албуќерк, против назначувањето на Жулио Престеш за Претседател на Бразил. Жоао Песоа се придружил на алијансата за симнување на федералната влада, која успешно го качила Гутелио Варгаш на претседателското место. За време на немирите Жоао е убиен.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Црква Бодокоњо, во Кампина Гранде.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. на бразилски португалски. Европскиот португалски изговор е [pɐɾɐˈiβɐ].
  2. Извор: PNAD.
  3. (на Portuguese) (PDF) Síntese de Indicadores Sociais 2007. Paraíba, Brazil: IBGE. 2007. ISBN 85-240-3919-1. ftp://ftp.ibge.gov.br/Indicadores_Sociais/Sintese_de_Indicadores_Sociais_2007/Tabelas. посет. 18 јули 2007 г. 
  4. Source: IBGE.
  5. (на Portuguese) (PDF) List of Brazilian states by GDP. Paraíba, Brazil: IBGE. 2004. ISBN 85-240-3919-1. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Brazilian_states_by_GDP_participation. посет. 18 јули 2007 г. 

Види[уреди | уреди извор]

Координати: 7°09′46″S 36°49′30″W / 7.16278° ЈГШ; 36.82500° ЗГД / -7.16278; -36.82500