Рораима

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рораима
Знаме на Грб на
Знаме Грб


Положба на
Главен град Боа Вишта
Најголем град Боа Вишта
Службен јазик Португалски
 - Гувернатор Жозе де Аншиета Жинијор
Површина  
 - Вкупно 224,298.98 km² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - 2006 403,344 ({{{население поредок}}}.)
 - Густина 1.8/km² ({{{густина поредок}}}.)
БДП (ПКС) 2005 приб.
 - Вкупно 3,179,000,000 ({{{БДП поредок}}}.)
 - По глава на жител 8,123 ({{{БДП поредок по глава на жител}}}.)
ИЧР (2005) 0.750 ({{{ИЧР поредок}}}.) – среден
Валута
Часовен појас UTC
НДД [[]]
Повикувачки број +

Рораима (Roraima (изговор [ʁoˈrajma] or [ʁoˈrãjma][1]) ) е најсеверната и најретко населената бразилска држава,Лоцирана е во Амазонскиот регион. Се граничи со Амазон и Пара, како и со нациите Венецуела и Гвајана.

Географија[уреди | уреди извор]

Државата е богата со минерали, посебно злато, дијаманти, каситерит, боксит, мермер и бакар.

Националниот парк Рораима е лоциран околу една од највисоките планини во Венецуела, со 2,727 метри нмв.

Клима[уреди | уреди извор]

Освен на високите планини каде што климата е посвежа но многу влажна, Рораима има екваторска клима. Ова е вид тропска клима но, без сува сезона.

Врв Кукенан, поглед од Рораима (планина).

Вегетација[уреди | уреди извор]

Амазон представува повеќе од половината останати на планетава дождовни шуми и се состои од најголемиот и најголемиот со видови во светот. Влажните тропски шуми се најбогати со видови биоми, тропските шуми во Америките се побогати со видовиод тропските шуми во Африка и Азија.[2] Повеќе од третина од сите видови на земјата живеат во Амазонската дождовна шума.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Историја на рораима.

Уште во почетокот на 16-тиот век регионот којшто сега е Рораима бил територија за препукувања, поради богатството со минерали, Бил сакан и за него се бореле Шпанците, Португалците, Холанѓаните и Англичаните до почетокот на предпоследниот век. Но во 1943, заедно со дел од Амазони, Федералната влада ја создала територијата Бранко Рио, која што станала Рораима во 1962. Во 1988, Рораима станала држава со одлука националниот конгрес. Името Рораима било земено од планината Рораима (планина),.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според БИГС 2007-ма, државава брои 405,000 жители, со густина 1.8 ж./km².

Урбанизација: 80.3% (2004); Прираст: 4.6% (1991-2000); Домаќинства: 97,465 (2005).[4]

Национална структура: 278,000 Пардо (68.8%), 81,000 Бели (20.0%), 29,000 Црнци (7.4%), 15,000 Азијати или Домородци (3.8%).[5]

Тривијалност[уреди | уреди извор]

Возила: 74,181 (март/2007); Мобилни телефони 148,000 (април/2007); Телефони: 67,000 (април/2007); Градови: 15 (2007).[6]

Економија[уреди | уреди извор]

Сервисот за услуги е најголем од БДП со 87.5%, следен од индустрискиот сектор со 8.7%. Земјоделието представува 3.8%, од БДП (2004). Рораима извезува: дрво 74%, кожа 22.6% (2002).

Удел во Бразилската економија: 0.1% (2005).

Образование[уреди | уреди извор]

Федерален Универзитет на Рораима.

Португалскиот е официјален. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институции[уреди | уреди извор]

 • Федерален Универзитет на Рораима (UFRR);
 • Државен Универзитет на Рораима (UERR);
 • Теолошки Факултет Боа Вишта (Fatebov);

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Интернационален аеродром[уреди | уреди извор]

Интернационален аеродром Боа Вишта е ставен во употреба на 19-ти февруари, 1973-та, и бил ремоделиран во 1998-ма.Аеродромот има капацитет од 675,000 патници годишно.

Автопати[уреди | уреди извор]

 • BR-174;
 • BR-210;
 • BR-431;
 • BR-432;
 • BR-410;
 • RR-171;
 • RR-175;
 • RR-202;
 • RR-203.

Знаме[уреди | уреди извор]

Сината боја го симболизира чистиот воздух и небото над Рораима, белата линија симболизира мир, зелената од десно ги симболизира шумите и полињата, Ѕвездата ја симболизира Рондонија од националното знаме и минералните ресурси на државата. Црвената линија на дното го симболизира екваторот кој минува низ државава. Знамето е дизајнирано од уметникот Марио Барето, и било адоптирано со закон бр.133 на 14-ти јуни, 1996-та.

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. In Brazilian Portuguese. The European Portuguese pronunciation is [hoˈɾajmɐ].
 2. Turner, I.M. 2001. The ecology of trees in the tropical rain forest. Cambridge University Press, Cambridge. ISBN 0-521-80183-4
 3. Amazon Rainforest, Amazon Plants, Amazon River Animals
 4. Извор: PNAD.
 5. (на Portuguese) (PDF) Síntese de Indicadores Sociais 2007. Roraima, Brazil: IBGE. 2007. ISBN 85-240-3919-1. ftp://ftp.ibge.gov.br/Indicadores_Sociais/Sintese_de_Indicadores_Sociais_2007/Tabelas. посет. 18 јули 2007 г. 
 6. Извор: БИГС.

Надворешни препратки[уреди | уреди извор]