Прејди на содржината

Сержипе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грб на државата Сержипе

Сержипе (португалски: Sergipe) е една од 26-те сојузни држави во Бразил. Се наоѓа во североисточниот дел на државата, главен град е Аракажу. Државата има 2.228.489 жители и зафаќа површина од 21.910 [[км2]].