Прејди на содржината

Триндаде и Мартим Ваз

Координати: 20°31′30″S 29°19′30″W / 20.52500° ЈГШ; 29.32500° ЗГД / -20.52500; -29.32500
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тринидад и Мартин Ваз)
Триндаде и Мартин Ваз
Карпести гребени на островот Триндаде
Географија
МестоАтлантски Океан
Координати20°31′30″S 29°19′30″W / 20.52500° ЈГШ; 29.32500° ЗГД / -20.52500; -29.32500
АрхипелагArquipélago de Trindade e Martin Vaz
Вкупно острови5
Поголеми островиТриндаде; Мартин Ваз
Површина10,4 км2
Највисоко издигнување620 м
Највисока точкаПико до Десежадо[1]
Управување
РегионЈугоисточен
ДржаваЕспирито Санто
Администрација1. морнарски округ
Демографија
Население32 (2009)
Дополнителни податоци
Мреж. местоПрв морнарски округ


Триндаде и Мартим Ваз[2] (португалски: Trindade e Martim Vaz) — архипелаг сместен околу 1.170 километри источнод Виторија во Јужниот Атлантски Океан, кој припаѓа на сојузната држа Еспирито Санто. Архипелагот има вкупна површина од 10,4 км2 и население од 32 морнари на (луѓе од Бразилската морнарица). Архипелагот се состои од пет острови и неколку карпи; Триндаде е најголем остров со површина од 10,1 км2; околу 49 километри источно од малечките островчиња Мартим Ваз со вкупна површина од 0,3 км2.

Островите се од вулканско потекло и нерамен терен. Тие се неплодни, освен јужниот дел на Триндаде. Тие се откриени од 1502 година од португалскиот истражувач Естевао да Гама и останал португалски додека не станал дел од Бразил на неговата независност. Од 1895 до 1896 година, Триндаде бил окупиран од Велика Британија додека не бил постигнат договор со Бразил. Во текот на британската окупација, Триндаде бил познат како „Јужен Тринидад“.

  1. Ilha da Trindade - Infográficos e mapas Folha de S.Paulo 6 јуни 2009.
  2. National Geospatial-Intelligence Agency Web: http://geonames.nga.mil/namesgaz/

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]