Прејди на содржината

Јужен Регион (Бразил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јужен регион на Бразил
Местоположба на Јужен
Местоположба на Јужен

Држави Јужно Рио Гранде, Санта Катарина и Парана
Површина  
 - Вкупно 576.409,6 km² ()
Население  
 - 2006 проценето 27,308,863 ()
 - Густина (2006) 46,4/km² ()
БДП 2006
 - Вкупно R$R$ 386,737,000 билиони ()
 - БДП по глава на жител R$R$(2005) 13,208 ()
ИЧР (2000) 0.831 () – висок
 - Детски морталитет (2006) 16.7‰ ()
 - Писменост (2004) 94.3% ()
Часовен појас BRT (UTC[[UTC{{{utc_offset}}}|{{{utc_offset}}}]])

Јужниот регион на Бразил е составен од државите Јужно Рио Гранде, Санта Катарина и Парана и зафаќа 576.300,8 км2 површина, правјки ја најмалата регио порција во Бразил. Се граничи со Уругвај, Аргентина, и Парагвај како и со Централно-западниот регион, Југоисточен Регион и со Атлантски Океан.

Демографија[уреди | уреди извор]

Ботаничка градина Куритиба (Куритиба), симболот на регионот.
ГрадДржаваНаселение (2007)
Куритуба[1]Парана1,828,092
Порто АлегреЈужно Рио Гранде1,441,554
LЛондрина[1]Парана505,184
ЏоинвилСанта Катарина487,003
Каксиас до СулЈужно Рио Гранде419,852
ФлорианополисСанта Катарина416,564
ПелоташЈужно Рио Гранде350,358
КаноашЈужно Рио Гранде333,322
МарингаПарана324,397
Фоз до ИгоасуПарана309,113
Понта ГрошаПарана304,973

Расни групи[уреди | уреди извор]

Тривија[уреди | уреди извор]

Возила: 10,014,081 (март/2007); Телефони: 6,919,000 (април/2007); градовии: 1,188 (2007).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Estimativas populacionais 2008“ (PDF). Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE). Посетено на 2008-09-01.
  2. „PNAD“ (PDF) (португалски). 2005. Посетено на 2007-08-14.