Сојузни држави во Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бразил
Coat of arms of Brazil.svg

Оваа статија е дел од серијалот:
Политика на Бразилдруги земји
 Портал „Политика“

Бразил се состои од 26 сојузни држави и еден федерален округ. Ниеден од конституентите нема право на оттуѓување. Државите се основани на историски, конвенционални граници создавани низ времето, иако некои граници се обсудливи. Државите можат да бидат делени и соединувани со цел создавање на нови по основа на плебицит. Државите имаат нивна управа, право да собираат свои даноци и данок на ниво на федерацијата. Тие имаат гувернep и легислативно тело избрани од нивниот народ. Поседуваат исто така и независно судство. Но, сепак го немаат правото да создаваат свои закони.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1943-та, со влегувањето на Бразил во втората светска војна, вергасовиот режим зел директно под своја управа неколку стратегиски територии: Амапа, Рио Бранко, Акре, Гуапоре, Понта Пора, Игуасу и архипелагот Фернандо де Нороња. По војната, првите три територии се трансформирани во држави, Понта Пора и Игуасу останале територии. Во 1988-ма, Фернандо де Нороња е припоен кон Пернамбуко.

Во 1960-та, четириаголниот „федерален округ“ е создаден од Гојаш за подготовка на новата национална престолнина, Бразилија. Поранењниот федерален округ станал Гуанабара сè до 1975, кога бил слеан со Рио де Жанеиро.

1977-ма Мато Грошо е разделен на две држави. Северниот дел го задржал името Мато Грошо, додека јужниот станал државата Јужно Мато Грошо, со престолнина Кампо Гранде. Новата држава Јужна Мато Грошо ги присоединила териториите Понта Пора и северниот дел на Игуасу. Централен Игуасу преминал под Пара, а Јужен Игуасу под Санта Катарина.

1988-ма, северниот дел од Гојаш бил трансформиран во државата Токантинс, со престолнина Палмаш.

Карта[уреди | уреди извор]

Листа[уреди | уреди извор]

Знаме Име Кратенка Прeстолнина Површина во km2 Население Густина
на население
Bandeira do Acre.svg Акре AC Рио Бранко 152.581,4 656.043 4,30
Bandeira de Alagoas.svg Алагоас AL Масејо 27,767.7 3,015,912 108.61
Bandeira do Amapá.svg Амапа AP Макапа 142,814.6 594,587 4.16
Bandeira do Amazonas.svg Амазони AM Манаус 1,570,745.7 3,232,330 2.05
Bandeira da Bahia.svg Баија BA Салвадор 564,692.7 13,815,334 24.46
Bandeira do Ceará.svg Сеара CE Форталеза 148,825.6 8,097,276 54.40
Bandeira do Distrito Federal (Brasil).svg Федерален округ DF Бразилија 5,822.1 2,333,108 400.73
Bandeira do Espírito Santo.svg Еспирито Санто ES Викторија 46,077.5 3,408,365 73.97
Flag of Goiás.svg Гојаш GO Гојанија 340,086.7 5,619,917 16.52
Bandeira do Maranhão.svg Марањао MA Сао Луиш 331,983.3 6,103,327 18.38
Bandeira de Mato Grosso.svg Мато Грошо MT Кујаба 903,357.9 2,803,274 3.10
Bandeira de Mato Grosso do Sul.svg Јужно Мато Грошо MS Кампо Гранде 357,125.0 2,264,468 6.34
Bandeira de Minas Gerais.svg Минаш Гераис MG Бело Хоризонте 586,528.3 19,237,450 32.79
Bandeira do Pará.svg Пара PA Белем 1,247,689.5 6,970,586 5.58
Bandeira da Paraíba.svg Параиба PB Жоао Песоа 56,439.8 3,595,886 63.71
Bandeira do Paraná.svg Парања PR Куритиба 199,314.9 10,261,856 51.48
Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко PE Ресифе 98,311.6 8,413,593 85.58
Bandeira do Piauí.svg Пјауи PI Тересина 251,529.2 3,006,885 11.95
Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро RJ Рио де Жанеиро 43,696.1 15,383,407 352.05
Bandeira do Rio Grande do Norte.svg Северно Рио Гранде RN Натал 52,796.8 3,003,087 56.88
Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужна Рио Гранде RS Порто Алегре 281,748.5 10,845,087 38.49
Bandeira de Rondônia.svg Рондонија RO Порто Вељо 237,576.2 1,534,594 6.46
Bandeira de Roraima.svg Рораима RR Боа Вишта 224,299.0 391,317 1.74
Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина SC Флорианополис 95,346.2 5,866,568 61.53
Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Пауло SP Сао Пауло 248,209.4 40,442,795 162.93
Bandeira de Sergipe.svg Сергипе SE Аракажу 21,910.3 1,967,761 89.81
Bandeira do Tocantins.svg Токантинс TO Палмаш 277,620.9 1,305,728 4.70