Список на најголеми градови во Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон плажата Пипа во Натал.
Панорама на Блуменау.

Ова е список на најголемите градови во Бразил. Бразил има вискоко ниво на урбанизација, вкупно 8 од 10 Бразилци живеат во градовите.

Бразил има над 5.564 општини.[1] Околу 81,3% од населението живее во урбана средина.[2]

Најголеми градови[уреди | уреди извор]

Престолнините се зо задебелен текст
Ранг Град Сој. држава Население
1 Сао Паоло Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 10,990,249
2 Рио де Жанеиро Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 6,161,047
3 Салвадор  Баија 2,948,733
4 Бразилија Bandeira do Distrito Federal (Brasil).svg Федрален округ 2,557,158
5 Форталеза Bandeira do Ceará.svg Сеара 2,473,614
6 Бело Хоризонте Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 2,434,642
7 Куритуба Bandeira do Paraná.svg Парана 1,828,092
8 Манаус Bandeira do Amazonas.svg Амазон 1,709,010
9 Ресифе Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко 1,549,980
10 Порто Алегре Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 1,430,220
11 Белем Bandeira do Pará.svg Пара 1,424,124
12 Гуаруљос Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 1,279,202
13 Гојанија Flag of Goiás.svg Гојас 1,265,394
14 Кампинас Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 1,056,664
15 Сао Луиш Bandeira do Maranhão.svg Марањао 986,826
16 Сао Гонзало Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 982,832
17 Масејо Bandeira de Alagoas.svg Алагојас 924,143
18 Дике де Каксиас Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 864,392
19 Нова Игоазу Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 855,500
20 Сао Бернандо дос Кампос Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 801,580
21 Тересина Bandeira do Piauí.svg Пјауи 793,915
22 NНатал Bandeira do Rio Grande do Norte.svg Северно Рио Гранде 798,065
23 Кампо Гранде Bandeira de Mato Grosso do Sul.svg Јужно Мато Гросо 747,189
24 Осаско Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 713,066
25 Санто Андре Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 671,696
26 Јоао Песоа Bandeira da Paraíba.svg Параиба 693,082
27 Жобоатао дос Гуарарапес Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко 678,346
28 Уберландиа Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 622,441
29 Сао Хозе дос Кампос Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 609,229
30 Контагем Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 617,749
31 Сорокаба Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 576,312
32 Рибеиро Прето Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 558,136
33 Кујаба Bandeira de Mato Grosso.svg Мато Гросо 544,737
34 Феира де Сантана  Баија 584,497
35 Жуиз зе Фора Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 520,612
36 Аракажу Bandeira de Sergipe.svg Сержипе 536,785
37 Лондрина Bandeira do Paraná.svg Парана 505,184
38 Ананиндеуа Bandeira do Pará.svg Пара 495,480
39 Џоинвил Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 492,101
40 Белфорд Роксо Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 489,002
41 Нитерои Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 476,669
42 Сао Жоао де Мерити Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 466,996
43 Апаресида де Гојанија Flag of Goiás.svg Гојас 453,104
44 Кампос дос Гоитказес Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 429,667
45 Сантос Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 418,375
46 Сао Жозе до Рио Прето Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 415,508
47 Мауа Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 413,943
48 Каксиас до Сул Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 412,053
49 Бетим Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 407,003
50 Флоријанополис Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 406,564
51 Вила Вела Bandeira do Espírito Santo.svg Еспирито Санто 405,374
52 Моги дас Крузес Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 400,000
53 Сера Bandeira do Espírito Santo.svg Еспирито Санто 394,370
54 Карапикуиба Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 389,634
55 Олинда Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко 387,494
56 Порто Вељо Bandeira de Rondônia.svg Рондонија 380,988
57 Campina Grande Bandeira da Paraíba.svg Параиба 379,871
58 Дијадема Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 375,333
59 Макапа  Амапа 368,367
60 Пирасикаба Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 366,442
61 Карјасика Bandeira do Espírito Santo.svg Еспирито Санто 361,058
62 Бауру Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 356,680
63 Itaquaquecetuba Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 352,755
64 Монтес Карлос Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 348,995
65 Жундјаи Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 348,621
66 Пелотас Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 346,452
67 Каноаш Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 333,322
68 Сао Висенте Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 329,370
69 Франка Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 328,121
70 Маринга Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 324,397
71 Рибеирао дас Невес Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 322,969
72 Анаполис Flag of Goiás.svg Гојас 318,808
73 Виторија Bandeira do Espírito Santo.svg Еспирито Санто 317,085
74 Рио Бранко  Акре 314,127
75 Каукаја Bandeira do Ceará.svg Сеара 313,584
76 Петрополис Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 310,216
77 Фоз до Игоазу Bandeira do Paraná.svg Парана 309,113
78 Гуаружа Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 305,171
79 Понта Гроса Bandeira do Paraná.svg Парана 304,973
80 Паулиста Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко 299,744
81 Блуменау Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 298,603
82 Виторика де Конкиста  Баија 289,772
83 Говернадор Валадарес Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 289,612
84 Убераба Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 285,094
85 Каскавел Bandeira do Paraná.svg Парана 284,083
86 Каруару Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко 283,152
87 Сузано Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 280,318
88 Лимерија Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 279,554
89 Сантарем Bandeira do Pará.svg Пара 276,074
90 Таубате Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 271,660
91 Граватаи Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 270,763
92 Санта Марија Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 270,073
93 Баруери Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 265,549
94 Виамао Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 261,971
95 Сао Хозе дос Пињаиш Bandeira do Paraná.svg Парана 261,125
96 етролина Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко 260,004
97 Ново Амбурго Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 258,754
98 Волта редонда Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 258,145
99 Варзеја Гранџе Bandeira de Mato Grosso.svg Мато Гросо 254,736
100 Боа Виста Bandeira de Roraima.svg Рораима 249,655

Најголеми агломерации[уреди | уреди извор]

Околу 32% од Бразилското население (55 милиони од 180 ) живее во долунаброените агломерации. Овие центови се одговорни за околу половината од Бразилскиот БДП и повеќе од 70% од Бразилското годишно индустриско производство.

Ранг Агломерација Сој. држава Население
1 Сао Паоло Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 20,500,000
2 Рио де Жанеиро Bandeira do estado do Rio de Janeiro.svg Рио де Жанеиро 11,351,937 1
3 Баело Хоризонте Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 5,597,945
4 Порто Алегре Bandeira do Rio Grande do Sul.svg Јужно Рио Гранде 4,101,042
5 Ресифе Bandeira de Pernambuco.svg Пернамбуко 3,646,204
6 Форталеза Bandeira do Ceará.svg Сеара 3,415,455
7 Салвадор  Баија 3,408,273
8 Куритуба Bandeira do Paraná.svg Парана 3,261,168
9 Кампинас Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 2,687,099
10 Белем Bandeira do Pará.svg Пара 2,086,906
11 Гојанија Flag of Goiás.svg Гојас 2,013,073 1
12 Сантос² Bandeira do estado de São Paulo.svg Сао Паоло 1,666,453
13 Виторија³ Bandeira do Espírito Santo.svg Еспирито Санто 1,627,651
14 натал Bandeira do Rio Grande do Norte.svg Северно Рио Гранде 1,266,507
15 Сао Луиш Bandeira do Maranhão.svg Марањао 1,255,879
16 Масејо Bandeira de Alagoas.svg Алагојас 1,116,075 1
17 Жоао Песоа Bandeira da Paraíba.svg Параиба 1,062,801
18 Џоинвил Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 1,024,212 1
19 Флоријанополис Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 841,552
- Уберландија4 Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 818,395 1,1
20 Лондрина Bandeira do Paraná.svg Парана 739,195 1
21 Аракажу Bandeira de Sergipe.svg Сержипе 708,345
22 Маринга Bandeira do Paraná.svg Парана 576,581 1
23 Итажаи Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 465,225
24 Макапа  Амапа 458,008
25 Вале до Асо Bandeira de Minas Gerais.svg Минас Жераис 445,441
26 Вале до Итажаи Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 449,726 1
27 Крисиума Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 318,027 1
28 Тубарао Bandeira de Santa Catarina.svg Санта Катарина 128,545

1 Податоци од 2005.
1,1 Податоци од 2007.
2 Исто така познат како Баиксада Сантиста.
3 Иако Виторија е престолнина на Еспирито Санто, Најголем град во државата е агломерацијата Вила Вела.
4 Официјално без регулација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Territorial units of the municipality level“ (португалски). Brazilian Institute of Geography and Statistics. 2008. Посетено на 2008-06-03.
  2. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]