Сеара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панорама на Форталеза, 1811 година

Сеара (португалски: Ceará) е една од 26-те сојузни држави во Бразил. Се наоѓа во североисточниот дел на државата, главен град е Форталеза. Во Сеара живеат 8,606,005 жители и зафаќа површина од 146,348 [[км2]].