Форталеза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Форталеза
Општина
Општина Форталеза
Од горе надолу: Панорамски поглед на центарот на градот Аратања и Марангуапе, Театарот Жозе де Аленсар, градската катедрала , Споменикот на спасителот на Ирасема, плажата Меирелеш, Англиски мост (Форталеза) на плажата Ирасема, Центарот за култура и уметност Драгао до Мар
Од горе надолу: Панорамски поглед на центарот на градот Аратања и Марангуапе, Театарот Жозе де Аленсар, градската катедрала , Споменикот на спасителот на Ирасема, плажата Меирелеш, Англиски мост (Форталеза) на плажата Ирасема, Центарот за култура и уметност Драгао до Мар
Знаме на Форталеза
Знаме
Амблем на Форталеза
Амблем
Прекар(и): Fortal
Miami Brasileira (Brazilian Miami)
Terra da Luz (Land of Light)
Гесло: "Fortitudine" (Latin)
Местоположба на Форталеза
Country  Бразил
Држави во Бразил Bandeira do Ceará.svg Ceará
Основан 13 април 1726
Управа
 • Вид Mayor-council
 • Градоначалник Roberto Cláudio (PDT)
 • Vice Mayor Gaudêncio Lucena (PSD)
Површина
 • Општина 314,93 km2 (12,160 sq mi)
 • Метро 7,440.053 km2 (2,872.621 sq mi)
Надм. вис. 21 m (69 ft)
Население (2016)
 • Општина 2.609.716
 • Ранг 5ти
 • Метро 4.019.213
 • Метро 540,21/km2 (139,910/sq mi)
Демоним Portuguese: Fortalezense
Часовен појас BST (UTC-3)
Postal Code 60000-000
Повик. бр. +55 85
Мреж. место Fortaleza, Ceará

Форталеза (на португалски Fortaleza; со значење: тврдина) — главен град на државата Сеара, кој се наоѓа во североисточниот дел на Бразил. Припаѓа на метрополитанскиот мезорегион на Форталеза и микрорегионот на Форталеза. Се наоѓа на 2285 км оддалеченост од федералниот главен град, Бразилија. Градот се развил на бреговите на потокот Пеџу, а неговата топонимија е алузија на Форт Шоенборг, кој го основал градот, изграден од страна на Холанѓаните за време на нивниот втор престој во областа помеѓу 1649 и 1654 година. Мотото на Форталеза, присутно во грбот, е латинскиот збор Fortitudine, кој на португалски значи "сила, вредност, храброст".

Форталеза во 2013 година беше дванаесеттиот најбогат град во земјата според БДП, а втор во Североисточниот регион, со 49 милијарди реали (21 милијарда долари). Исто така, ја има трета најбогат метрополитенска област во северниот и североисточниот регион. Ова е важен индустриски и трговски центар на Бразил, со осма најголема општинска куповна моќ во нацијата. Според Министерството за туризам, градот достигнал знаци на втора посакувана дестинација во Бразил и четврти бразилски град кој прима највеќе туристи. Најважниот автопат во земјата, БР-116, започнува во Форталеза. Општината е дел од градовите на Заедничкиот пазар на Меркосур, а исто така и сојузен главен град на Бразил кој е најблиску до Европа, оддалечен 5608 км од Лисабон, Португалија.

На север од градот лежи Атлантскиот Океан; на југ се општините Пакатуба, Евсебио, Мараканау и Итатинга; на исток е општината Аккираз и Атлантскиот океан; а на запад е општината Кауаиа. Жителите на градот се познати како Fortalezenses. Форталеза е еден од трите водечки градови во Североисточниот регион заедно со Ресифе и Салвадор.

Градот беше еден од градовите домаќини на Светското првенство во ФИФА 2014 година. Покрај тоа, Форталеза беше еден од градовите домаќини на ФИФА Купот на Конфедерации.