Амапа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амапа
Знаме на Амапа Грб на Амапа
Местоположба на Амапа во Бразил
Главен град
(и најголем град)
Макапа
Влада
 -  Гувернер Антонио Алдез Гоеш Силва
 -  Заменик гувернер Педро Пауло Диаш Де карваљо
Површина
 -  Вкупно 142,814.585 km2 (55,141.020 ми) (18-та)
Население
 -  2006 , проценка 615,715 (16-та)
 -  2005 , попис 596,169 
 -  Густина 4.3/км2 (11/sq mi) (24-та)
БНП 2006 , проценка
 -  Вкупно R$ 5,260,000,000 (25-та)
 -  По глава на жител R$ 8,543 (14-та)
ИЧР (2005) 0.780 (medium) (11-та)
Кратенка BR-AP
Часовен појас BRT (UTC-3)
 -  Лето (DST) BRST (UTC-2)

Амапа (португалски: Amapá) — сојузна држава во Бразил, сместена во најсеверниот дел на земјата. Се граничи со Француска Гвајана и Суринам северно. На исток со Атлантскиот Океан, и на југ со сојузната држава Пара. Во минатото била посебна колонија со името Португалска Гвајана или Бразилска Гвајана.

Историја[уреди | уреди извор]

Како „Капитанијата“ Кошта до Кабо Норте, регионот бил освојуван од Англичаните и Холанѓаните, кои што подоцна биле изгонети од Португалците. Со Договорот од Утрехт во 1713 се исцртани границите помеѓу Бразил и Француска Гвајана, но тие не биле почитувани од французите. ВО 18-от век, Франција го окупирала регионов. Ова останало нерешено се до 1900-та.

Со пронаоѓањето злато населението во земјава почнало да расте, спорот со Франција бил решен на 1 декември преку арбитрационата комисија од Женева која што одлучила да ја даде територијава на Бразил, која што во почетокот била под Пара под името Арагуари, станала федерална територија Амапа во 1943 г.

Географија[уреди | уреди извор]

Повеќето земја е покриено со шума, а остатокот со савана. Брегот на места е мочурлив.

Клима[уреди | уреди извор]

Екваторска клима владее во државава. Тропска дождовна шума е природната вегетација за климорегионов.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според БИГС, 2007, населението брои 619,000 со густина од 4.3 ж./km².

Урбанизација: 93.7% (2006); Национален прираст: 5.7% (1991-2000); Домаќинства: 144,000 (2006).[1]

Структура: 429,000 Пардо (69.4%), 148,000 Бели (24.0%), 40,000 Црни (6.5%), 6,000 Азијати или Домородци (0.1%).[2]

Економија[уреди | уреди извор]

Секторот за услуги зазема најголем дел од БДП со 87.6%, следен од индустрискиот сектор со 7.8%. Земјоделието представува 4.6% of GDP (2004). Амапа извезува: дрво 75.5%, јаглен 18.7%, палмова срцевина 5.5% (2002).

Удел во Бразилската економија: 0.2% (2005).

Образование[уреди | уреди извор]

Португалскиот е официјален. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем. Сепак Француски јазик, поради близината на Француска Гвајана, е дел од официјалното средно образование.[3]

Образовни институции[уреди | уреди извор]

  • Федерален Универзитет Амапа Amapá (Unifap);
  • и други.

Наводи[уреди | уреди извор]

Види[уреди | уреди извор]

Координати: 1°23′2″N 51°48′41″W / 1.38389° СГШ; 51.81139° ЗГД / 1.38389; -51.81139