Југоисточен Регион (Бразил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Југоисточен регион на Бразил
Местоположба на Југоисточен
Местоположба на Југоисточен

Држави Еспирито Санто, Рио де Жанеиро, Минаш Жераис and Сао Паоло
Површина  
 - Вкупно 924.511,3 km² ()
Население  
 - 2006 проценето 79,000,000 ()
 - Густина (2007) 84,2/km² ()
БДП 2006
 - Вкупно R$1,345,510,000,000 билиони ()
 - БДП по глава на жител R$(2005) 15,468 ()
ИЧР (2000) 0.824 () – висок
 - Детски морталитет (2006) 18.3‰ ()
 - Писменост (2004) 94% ()
Часовен појас BRT (UTC[[UTC{{{utc_offset}}}|{{{utc_offset}}}]])

Јужниот Регион на Бразил е составен од државите Еспирито Санто, Рио де Жанеиро, Минаш Жераис and Сао Паоло. Тоа е најбогатиот регион во Бразил одговорен за 60% од националниот БДП. Јужниот регион е најнаселен, со најголем број возила, индустрии, универзитети, аеродроми, пристаништа, автопати, болници, училушта и др.

Демографија[уреди | уреди извор]

Сао Паоло.
ГрадНаселение (2007)
Сао Паоло10,886,534
Рио де Жанеиро6,136,652
Бело Хоризонте2,412,937
Гуаруљос1,283,253
Кампинас1,059,420
Сао Бернардо до Кампо803,906
Осаско714,950

Стопанство[уреди | уреди извор]

Сао Паоло зема околу третина од националниот БДП, правејќи ја најразвиената економија во Јужна Америка. Економијата на регионов се заснова на машинско производство, авиационата индустрија, финансиски компании, трговија, текстилна индустрија и др.

Тривија[уреди | уреди извор]

Возила: 24,600,792 (март/2007); Телефони: 23,878,000 (април/2007); градовии: 1,668 (2007).

Образование[уреди | уреди извор]

Универзитет Сао Паоло.

Португалскиот е официјален. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институции[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]