Демографија на Бразил

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бразил' има мешана структура на населението, составено од многу расни етникуми. Во општа смисла, Бразилците потекнуваат од: Домородците, Европејците, Африкаци и Азијци.

Бразил спроведува пописи на населението од 1872 година. Информации за пописите после 196-та може да се видат онлајн на форумот на IPUMS International.[1]

Историски бразилското население доста се мешало расно и етнички.

Најголеми градови[уреди | уреди извор]

 
Најголеми cities во Бразил
Бр. Држава Нас. Бр. Држава Нас.
Сао Паоло
Сао Паоло
Рио де Жанеиро
Рио де Жанеиро
1 Сао Паоло Сао Паоло 11.253.503 11 Белем Пара 1.393.399 Салвадор
Салвадор
Бразилија
Бразилија
2 Рио де Жанеиро Рио де Жанеиро 6.320.446 12 Гојанија Гојас 1.302.001
3 Салвадор Баија 2.675.656 13 Гуаруљос Сао Паоло 1.221.979
4 Бразилија Федерален округ 2.570.160 14 Кампинас Сао Паоло 1.080.113
5 Форталеза Сеара 2.452.185 15 Сао Луис Марањао 1.014.837
6 Бело Хоризонте Минаш Жераис 2.375.151 16 Сао Гонсало Рио де Жанеиро 999.728
7 Манаус Амазон 1.802.014 17 Масејо Алагоас 932.748
8 Куритиба Парана 1.701.907 18 Дуки ди Кашијас Рио де Жанеиро 855.048
9 Ресифе Пернамбуко 1.537.704 19 Терезина Пјауи 814.230
10 Порто Алегре Јужно Рио Гранде 1.409.351 20 Натал Северно Рио Гранде 803.739
Карта на бразилските држави според население.
Карта на бразилските држави според густина на населеност.

Миграција[уреди | уреди извор]

Имиграција[уреди | уреди извор]

Имигрирање во Бразил, по етничка група, меѓу 1500 и 1933
Извор: БИГС
Период
Етникум 1500–1700 1701–1760 1761–1829 1830–1855 1856–1883 1884–1893 1894–1903 1904–1913 1914–1923 1924–1933
Африканци 510,000 958,000 1,720,000 618,000
Португалци 100,000 600,000 26,000 16,737 116,000 170,621 155,542 384,672 201,252 233,650
Италијанци 100,000 510,533 537,784 196,521 86,320 70,177
Шпањоли 113,116 102,142 224,672 94,779 52,405
Германци 5,003 2,008 30,000 22,778 6,698 33,859 29,339 61,723
Јапонци 11,868 20,398 110,191
Левантијани 96 7,124 45,803 20,400 20,400
Други 66,524 42,820 109,222 51,493 164,586

Бразил е трета по ред земја со најголем број имигранти во западната полутопка, по САД и Аргентина.

Структурата на Бразил, правниот систем и имиграционите полиси биле послабо организирани отколку на Канада и САД. Центар за имиграција (Hospedaria dos Imigrantes) бил отворен 1886 во Сао Паоло, и брзо прифаќање и статистики за дојдениците биле водени на пристаништата на Виторија, Рио де Жанеиро, Сантос, Паранагва, Флоријанополис и Портоалегре. Луѓе од над 70 нации биле регистрирани.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census Questionnaires“. IPUMS International. Архивирано од изворникот на 2006-03-02. Посетено на 2005-12-17.
  2. „Проценка на Бразилскиот институт за географија и статистика од 2010“. Бразилски институт за географија и статистика. 29 ноември 2011. Посетено на 22 јануари 2011.