Прејди на содржината

Парана

Координати: 24°00′S 51°00′W / 24.000° ЈГШ; 51.000° ЗГД / -24.000; -51.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Парана
Знаме на Грб на
Знаме Грб


Положба на
Положба на
Главен град Куритуба
Најголем град Куритуба
Службен јазик Португалски
 - Управник Роберто Реквајо
 - Подуправник Орландо Песути
Површина  
 - Вкупно 199,314.9 км² ({{{површина поредок}}}.)
 - Вода (%) {{{вода}}}%
Население  
 - 2006 10,387,378 ({{{население поредок}}}.)
 - Густина 52.1/km² ({{{густина поредок}}}.)
БДП (ПКС) 2005 приб.
 - Вкупно 126,622,000,000 ({{{БДП поредок}}}.)
 - По глава на жител 12,339 ({{{БДП поредок по глава на жител}}}.)
ИЧР (2005) 0.820 ({{{ИЧР поредок}}}.) – висок
Валута
Часовен појас UTC {{{часовен појас}}}
НДД [[]]
Повикувачки број +
Други значења: Парана (фрека)

Парана (португалски: Paraná) — држава во Бразил, се наоѓа во Јужениот регион од земјата, се граничи со Парагвај и Аргентина. Наречена е по големата река Парана која тече низ беа.

Историја

[уреди | уреди извор]
Водопади Игуасу.

Парана била прво заселена од трагачи на злато од Саун Пауло и била дел од капетанијата и провинцијата Саун Пауло.

Првите Језуитски мисии во Парана биле над Водопадите Гуара, Нината принципална мисија е позната под името (град) Сиудад Реал.

Територијата е отделена од Саун Пауло во 1853-та. Педро II од Бразил така го казнил Саун Пауло заради обидот за одделување од централната власт во 1842-ра.

Европски емигранти почнале да доаѓаат после 1850-тите, главно Германци, Италијанци, Пољаци и Украинци.

Демографија

[уреди | уреди извор]
Куритуба.
Полска архитектура во Куритуба.

Според БИГС од 2007-ма, државата има 10,410,000 жители. Густината на населеност е 52.1 ж./км2.

Урбанизација: 84.5% (2006); Прираст: 1.4% (1991-2000); Домаќинства: 3,177,000 (2006).[1]

национална структура: 7,620,000 Белци (73.1%), 2,394,000 Пардо (23.0%), 270,000 Црнци (2.6%), 124,000 Азијати или Домородци (1.2%).[2]

Луѓе со Полско потекло доминираат во централните и јужните региони, во главно околу Куритуба. Италијанците доминираат во престолнината, и покрај брегот. Луѓе со Украинско доминираат во неколку градови, како Прудентополис; Бразилски Германци доминираат во неколку градовиs, како Рондонија. Португалци и нивни потомци има во сите градови.[3]

Поголеми градови:

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Секторот за услуги зазема најголем дел од БДП со 41.6%, следен од индустрискиот сектор со 40%. Земјоделито зазема 18.4% од БДП (2004). Парана извезува: соја 34.2%, возила 21.4%, дрва 10%, замрзнато месо 8.2%, други земјоделски производи 8.8% (2002).

Удел во Бразилската економија: 5.9% (2005).

БДП по глава на жител во 2005 изнесувал R$12,339, или US$5,400, 8-ма во Бразил и компарабилна со Турција.[4].

Тривијалност

[уреди | уреди извор]

Возила: 3,808,298 (март/2007); Мобилни: 5,9 милиони (април/2007); Телефони: 2,7 милиони (април/2007); Градови: 399 (2007).[5]

Образование

[уреди | уреди извор]
Сојуен универзитет на Парана.
UFPR во Куритуба.

Португалскиот е службен. Но Англиски и Шпански се дел од официјалниот образовен систем.

Образовни институции

[уреди | уреди извор]

IИнфраструктура

[уреди | уреди извор]
Меѓународниот аеродром Алфонсо Пена во Куритуба (агломерација).

Интернационални Аеродроми

[уреди | уреди извор]

Меѓународниот аеродром Алфонсо Пена е главен аеродром во Куритуба. Сместен е близу до Сао Жозе дос Пињаис и сите комерцијални летови се оперираат од овој аеродром. Интегриран е во транспортниот систем на Куритуба, со градски автобуси сврзувајки го аеродромот со градот.

Автопати

[уреди | уреди извор]

BR-116, BR-153, BR-158, BR-163, BR-272, BR-277, BR-280, BR-369, BR-373, BR-376, BR-467, BR-469, BR-476, BR-487.

Социјала

[уреди | уреди извор]

Парана има еден од највисоките стандарди во Бразил, со релативно мал криминал, доста внимание е обратено на образованието и здравјето и на Индексот на Човековиот Развој ~0.820, 5-ти во Бразил.

Куритуба овозможува на посетителите и жителите разновидни спортски активности. Во куритуба има доста фудбалски клубови, како:

Стадиони

  1. Извор: БИГС.
  2. Síntese de Indicadores Sociais 2007 (PDF) (португалски). Peraná, Brazil: IBGE. 2007. ISBN 85-240-3919-1. Посетено на 2007-07-18.
  3. Imigrantes: Outras Etnias
  4. * IBGE (2007). „Regional Accounts 2005“ (португалски). Посетено на 2007-11-26.
  5. Source: БИГС.

Public Domain Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: ref=harv (link)

Поврзано

[уреди | уреди извор]

24°00′S 51°00′W / 24.000° ЈГШ; 51.000° ЗГД / -24.000; -51.000