Алагоас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме на Алагоас

Алагоас (португалски: Alagoas) е една од 26-те сојузни држави во Бразил. Се наоѓа во североисточниот дел на државата, главен град е Масејо. Во Алагоас живеат 3,165,472 жители и зафаќа површина од 27,767 км2.