Прејди на содржината

Токантинс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Токантинс
Еколошка станица Сера Герал до Токантис

Токантинс (португалски: Tocantins е една од 26-те сојузни држави во Бразил. Се наоѓа во средишниот дел на државата, главен град е Палмаш. Во Токантинс живеат 1.307.818 жители (2006) и зафаќа површина од 277.620 [[км2]].